Vojislav Šešelj se nije odrekao državljanstva Bosne i Hercegovine, pa mu se ne može zabraniti ulazak u tu zemlju po nalogu visokog međunarodnog predstavnika iz 1998. godine.
Ministarstvo civilnih poslova BiH saopštilo je danas popodne da nema podataka da mu je to državljanstvo oduzeto, javlja Klix.ba.
Kako navodi taj sarajevski sajt, Ministarstva civilnih poslova takođe je navelo da ne posjeduje evidenciju državljana BiH, već da evidencije posjeduju entiteti.
"Obavještavamo vas da se prema našim podacima Vojislav Šešelj nije odrekao BiH državljanstva i nemamo podataka da mu je BiH državljanstvo oduzeto", kažu iz tog ministarstva.
Kako objašnjavaju, državljaninom BiH smatra se osoba koja je na dan 6. aprila 1992. godine imala državljanstvo bivše SFRJ i prebivalište na teritoriji BiH.
"Nisu nam poznate činjenice o državljanstvu roditelja Vojislava Šešelja, a ni podaci o eventualnom njegovom prebivalištu na dan 6. aprila 1992. na teritoriji BiH", kažu u Ministarstvu civilnih poslova BiH.
Javnosti je ipak poznato da porodica Šešelj potiče iz sela Zavala u opštini Ravno, koje pripada entitetu Federacija Bosne i Hercegovine.
Vojislav Šešelj je rođen 1954. godine u Sarajevu, a njegova porodica živjela je u sklopu stare željezničke stanice, jer je njegov otac Nikola bio kondukter u ŽTP-u Sarajevo.
INCKO: ZABRANA POSTOJI, ALI...
Visoki predstavnik u BiH, Valentin Incko, izjavio je da Ministarstvo bezbednosti BiH treba da utvrdi da li je Vojislav Šešelj državljanin BiH i ako jeste, on ima pravo da uđe u BiH, a u suprotnom, odluka o zabrani ulaska je na snazi.
Incko je, naime, podsetio da odluka o zabrani Šešelju da uđe u BiH postoji od 1998. i doneo ju je tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorpa.
Ako Šešelj posjeduje državljanstvo BiH, kao građaninu mu ne može mu biti zabranjen ulazak u tu zemlju, kazao je Incko.
"Postoji odluka iz 1998. tadašnjeg visokog predstavnika Vestendorpa, kojim se Šešelju zabranjuje ulazak u BiH. Tu odluku potvrdio je i bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun i ona je još na snazi", rekao je Incko za sarajevske Vijesti.ba.
On je podsjetio i na odluku o evropskim ljudskim pravima, koja kaže da se nekome ne može zabraniti ulazak u svoju zemlju, u zemlju čije državljanstvo ima.
Šešelj je najavio da odmah nakon izbora koji se u Srbiji održavaju 24. aprila, namjerava da poseti Republiku Srpsku, a početkom maja i u Sarajevo.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u ponedjeljak da Šešelj, kao slobodan čovek, ima pravo da dođe u Republiku Srpsku.
Šešelj je u ponedjeljak Ministarstvu unutrašnjih poslova u Beogradu podnio zahtjev za izdavanje pasoša, te najavio da namjerava da posjeti Zagreb, iako mu je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske 31. marta zabranilo ulazak u Hrvatsku zbog opasnosti od ugrožavanja javnog poretka.
Hrvatski MUP je zabranio ulazak Šešelju na 20 godina.