• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šešelja moraju da puste u BiH, ima državljanstvo!

Autor mondo.ba

Vojislav Šešelj se nije odrekao državljanstva Bosne i Hercegovine, pa mu se ne može zabraniti ulazak u tu zemlju po nalogu visokog međunarodnog predstavnika iz 1998. godine.

Ministarstvo civilnih poslova BiH saopštilo je danas popodne da nema podataka da mu je to državljanstvo oduzeto, javlja Klix.ba.

Kako navodi taj sarajevski sajt, Ministarstva civilnih poslova takođe je navelo da ne posjeduje evidenciju državljana BiH, već da evidencije posjeduju entiteti.

"Obavještavamo vas da se prema našim podacima Vojislav Šešelj nije odrekao BiH državljanstva i nemamo podataka da mu je BiH državljanstvo oduzeto", kažu iz tog ministarstva.

Priznato dvojno državljanstvo

U aktuelnom Zakonu o državljanstvu BiH, državljanstvo prestaje po sili zakona, odricanjem, otpustom, oduzimanjem i međunarodnim sporazumom. Ako govorimo o prestanku po sili zakona onda to podrazumijeva da se državljanstvo BiH gubi dobrovoljnim sticanjem drugog državljanstva, "ukoliko se ne određuje drugačije bilateralnim sporazumom zaključenim između BiH i te države koji je odobrila Parlamentarna skupština u skladu s Ustavom". U ovom kontekstu, Vojislav Šešelj državljanin je Republike Srbije sa kojom BiH ima potpisan Ugovor o dvojnom državljanstvu tako da je moguće da ima i državljanstvo BiH i Srbije.

Kako objašnjavaju, državljaninom BiH smatra se osoba koja je na dan 6. aprila 1992. godine imala državljanstvo bivše SFRJ i prebivalište na teritoriji BiH.

"Nisu nam poznate činjenice o državljanstvu roditelja Vojislava Šešelja, a ni podaci o eventualnom njegovom prebivalištu na dan 6. aprila 1992. na teritoriji BiH", kažu u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Javnosti je ipak poznato da porodica Šešelj potiče iz sela Zavala u opštini Ravno, koje pripada entitetu Federacija Bosne i Hercegovine.

Vojislav Šešelj je rođen 1954. godine u Sarajevu, a njegova porodica živjela je u sklopu stare željezničke stanice, jer je njegov otac Nikola bio kondukter u ŽTP-u Sarajevo.

INCKO: ZABRANA POSTOJI, ALI...

Visoki predstavnik u BiH, Valentin Incko, izjavio je da Ministarstvo bezbednosti BiH treba da utvrdi da li je Vojislav Šešelj državljanin BiH i ako jeste, on ima pravo da uđe u BiH, a u suprotnom, odluka o zabrani ulaska je na snazi.

Incko je, naime, podsetio da odluka o zabrani Šešelju da uđe u BiH postoji od 1998. i doneo ju je tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorpa.

Ako Šešelj posjeduje državljanstvo BiH, kao građaninu mu ne može mu biti zabranjen ulazak u tu zemlju, kazao je Incko.

"Postoji odluka iz 1998. tadašnjeg visokog predstavnika Vestendorpa, kojim se Šešelju zabranjuje ulazak u BiH. Tu odluku potvrdio je i bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun i ona je još na snazi", rekao je Incko za sarajevske Vijesti.ba.

On je podsjetio i na odluku o evropskim ljudskim pravima, koja kaže da se nekome ne može zabraniti ulazak u svoju zemlju, u zemlju čije državljanstvo ima.

Šešelj je najavio da odmah nakon izbora koji se u Srbiji održavaju 24. aprila, namjerava da poseti Republiku Srpsku, a početkom maja i u Sarajevo.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u ponedjeljak da Šešelj, kao slobodan čovek, ima pravo da dođe u Republiku Srpsku.

Šešelj je u ponedjeljak Ministarstvu unutrašnjih poslova u Beogradu podnio zahtjev za izdavanje pasoša, te najavio da namjerava da posjeti Zagreb, iako mu je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske 31. marta zabranilo ulazak u Hrvatsku zbog opasnosti od ugrožavanja javnog poretka.

Hrvatski MUP je zabranio ulazak Šešelju na 20 godina.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE