Onda učinite nešto za sebe, jer digitalizacija oblikuje mnoge industrije, ali vam internet dozvoljava da preskočite barijeru znanja i edukacije.
Primera radi Uber, američka kompanija koja nastoji da jednostavnim mobilnim rešenjem zameni taksi službe u više od 200 gradova širom sveta, danas jedan od najvrendijih startapa, čija je tržišna vrednost dostigla 40 milijardi dolara. Baš kao i Uber, Facebook, Alibaba i Airbnb su u mnogome promenili medije, trgovinu i turizam, s jedne strane smanjivši potrebu za jednom vrstom zaposlenih, ali istovremeno otvarajući nova radna mesta i izvore prihoda.
Tako stvari stoje u 2015. godini.
"Ukoliko želite da imate karijeru u budućnosti, morate da razmišljate da li će vas zameniti aplikacija", poručio je Ivan Brezak Brkan, osnivač i urednik portala Netokracija, na nedavno održanoj zrenjaninskoj konferenciji o poslovnoj primeni interneta - Webiz.
Govoreći o internetu kao šansi za mlade i ekonomiju Brkan je istakao da ne smatra da će bilo kome karijera procvetati samo zato što će se preseliti negde u inostranstvo. Ukoliko želimo da učimo veštine koje će biti primenljive u budućnosti, one se svakako u velikoj meri moraju oslanjati na digitalna znanja - znanja koja se danas retko mogu steći u školi ili na fakultetu, a najbolje kroz rad, tehnološke startape i digitalnu industriju koja je poslednjih godina zahvatila kako Srbiju, tako i čitav region.
"Digitalnog posla ima mnogo, ali formalna edukacija vas neće pripremiti za vašu digitalnu karijeru, učite sami", jasan je Brkan u stavu da nam internet dozvoljava da živimo izvan ustaljenih barijera znanja i edukacije.