Revanš meč četvrtfinala Kupa BiH između Sarajeva i Borca nije odigran do kraja, zbog čega bi sarajevski tim mogao da bude drastično kažnjen.
Borac se pobjedom u Sarajevu plasirao u polufinale Kupa BiH, a iako meč na "Koševu" nije završen, jasno je da će "crveno-plavi" iz Banjaluke biti među četiri najbolje ekipe u najmasovnijem takmičenju.
Nakon 0:0 u Banjaluci prije sedam dana, Borac je u revanšu vodio 2:1 u trenutku prekida, kada su čelnici sarajevskog kluba odlučili da prekinu meč, odnosno posljednjih nekoliko minuta utakmice nije odigrano.
Sportski direktor Senijad Ibričić i šef stručnog štaba Simon Rožman praćeni kompletnom klupom (rezervni igrači i članovi stručnog štaba) ušli su u teren, a njima se na travnjaku "Koševa" pridružio i predsjednik kluba Ismir Mirvić. Svi oni bili su nezadovoljni suđenjem Matea Muse, čak je na terenu došlo i do naguravanja sa arbitrima, a vidjećemo kako će nakon svega reagovati Disciplinska komisija Fudbalskog saveza BiH.
U Članu 64 Disciplinskog pravilnika ističe se:
- Ako igrač ili sportski radnik izazove prekid utakmice koja ne bude nastavljena, biće kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od 3 do 12 utakmica i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od tri mjeseca do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM. - Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana okvalifikuje kao teži prekršaj ili se ponovi, biće kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM.
Zatim se u Članovima 65 i 66 navodi:
Član 65
- Ako je tim za vrijeme utakmice prouzrokovao nerede zbog kojih je utakmica prekinuta ili je napustio teren za igru, pa utakmica nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 6 bodova, odnosno od 3 do 6 negativnih bodova i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
- Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi ili tim počini teži prekršaj, zbog čega je utakmica prekinuta i nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 6 do 12 bodova, odnosno od 6 do 12 egativnih bodova i novčanom kaznom od 5.000 KM do 10.000 KM.
Član 66
- Igrač ili sportski radnik koji nagovara tim da iz bilo kojih razloga napusti teren ili da ne započne igranje utakmice, biće kažnjen: a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM, b) sportski radnik, zabranom vršenja funkcije od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
- Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi, biće kažnjen: a) igrač, zabranom igranja od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM, b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
- Ako prihvate nagovaranje i teren napuste do četiri igrača, a ostali nastave igru, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana.
- Ako prihvate nagovaranje, pa teren napusti najmanje pet igrača, zbog čega se utakmica prekida, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od godinu dana do dvije godine.
- Ako se prihvati nagovaranje pa cijeli tim napusti teren, odnosno ne otpočne utakmicu, pa ista bude prekinuta, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 12 bodova odnosno od 3 do 12 negativnih bodova.
Bilo kako bilo, Sarajevo je eliminisano iz Kupa BiH, u Premijer ligi BiH nisu upisali pobjedu od početka decembra prošle godine, a sada se suočavaju sa novim problemima i eventualnim kaznama "disciplinaca".
(MONDO)