• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sankcijama uništili najveću generaciju: Kad su Piksija pustili na teren, odmah donio pehar

Autor Dušan Ninković

Fudbalska reprezentacija SR Jugoslavije osvojila je trofej na četvrtom meču koji je odigrala poslije ukidanja sankcija.

 Fudbal prva utakmica Jugoslavije poslije sankcija Izvor: Youtube/Danidan/printscreen

Tačno 30 godina prošlo je od kako je fudbalska reprezentacija SR Jugoslavije, na azijskoj turneji organizovanoj nakon ukidanja sankcija, osvojila prvi trofej. Ekipa selektora Slobodana Santrača savladala je tim Hong Konga (3:1) u polufinalu, a zatim u finalu bila bolja od mlade selekcije Južne Koreje (1:0) i tako 4. februara 1995. godine prigrabila pehar.

Selekcija koju je sastavio Slobodan Santrač veoma je ozbiljno shvatila put na drugi kraj svijeta. Pozivu su se odazvali brojni fudbaleri koji će kasnije napraviti ozbiljne karijere, pa je i prije početka takmičenja bilo jasno da je jugoslovenski tim favorit za pobjedu na ovom revijalnom turniru koji je tokom godina mijenjao formate, broj učesnika, pa čak i pravilo da na njemu igraju samo reprezentacije.

U istoriji su trofej u Hong Kongu osvajali Crvena zvezda, Partizan i Dinamo Zagreb kao predstavnici Jugoslavije, a tokom posljednjih nekoliko godina turnir se sveo na samo jednu utakmicu koju igraju svjetske zvijezde protiv lokanih fudbalera. Nije uvijek bilo tako, prije dvadesetak godina je izuzetno jak tim Brazila, predvođen igračima poput Žulija Sezara, Kafua, Ze Roberta, Ronaldinja i Robinja.

Brazilci su bili najbolji 2005. godine, a Jugosloveni deset godina ranije. Željni fudbala, jer su nakon skidanja sankcija odigrali samo prijateljske mečeve protiv Brazila (2:0) u Porto Alegreu i Argentine (1:0) u Buenos Ajresu, izabranici Slobodana Santrača na drugi kraj planete krenuli su po prve pobjede SR Jugoslavije! 

Ko je igrao za Jugoslaviju?

Ime je bilo slično, ali je to bila sasvim drugačija država. U međuvremenu su četiri države proglasile samostalnost, pa SR Jugoslavija barem po fudbalskom timu nije ni ličila na SFR Jugoslaviju. Bez fudbalera iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Makedonije trebalo je izgraditi potpuno novi nacionalni tim.

Težak zadatak povjeren je Slobodanu Santraču, koji je u Južnu Ameriku i u Aziju poveo veliki broj fudbalera bez ikakvog iskustva u reprezentativnom fudbalu, kada je riječ o seniorskoj karijeri. Praktično, samo dvojica igrača u tom novom timu Jugoslavije koji je igrao protiv Brazila i Argentine bili su važni reprezentativci i onog prethodnog nacionalnog tima - kapiten Dragan Stojković i tada već iskusni Dejan Savićević.

Na meču protiv Hong Konga Jugoslavija je igrala u sastavu: Goran Pandurović, Zoran Mirković, Goran Đorović, Goran Šaula, Budimir Vujačić, Niša Saveljić, Dejan Govedarica, Albert Nađ, Darko Kovačević, Dragan Stojković i Savo Milošević. Šansu sa klupe dobili su još i Miodrag Pantelić, Aleksandar Kocić, Saša Ćurčić i Dejan Stefanović.

U finalu protiv mlade reprezentacije Južne Koreje, koja je prethodno savladala Kolumbiju (1:0), za Jugoslaviju su igrali: Zvonko Milojević, Zoran Mirković, Goran Đorović, Marko Perović, Goran Šaula, Niša Saveljić, Dejan Govedarica, Darko Kovačević, Dragan Stojković i Savo Milošević. Sa klupe su u igru ušli još Miodrag Pantelić, Radoslav Samardžić i Saša Ćurčić. Svi pomenuti fudbaleri sem Dragana Stojkovića Piksija su pred ovu turneju u Aziji imali jednocifren broj odigranih mečeva za reprezentaciju. 

Prvo Hong Kong, pa Južna Koreja!

Na "Novogodišnjem kupu" u Hong Kongu, koji je zbog sponzora nosio još i ime Karlsberg, učestvovala su četiri tima i bio je klasičnog turnirskog tipa. Jugoslavija je u polufinalu savladala najboljih 11 fudbalera prvenstva Hong Konga (3:1), a strijelci su bili Albert Nađ i Savo Milošević koji je dva puta tresao mrežu. Taj meč odigran je 31. januara, a finale je bilo zakazano za 4. februar. Golom Darka Kovačevića iz 50. minuta Jugoslavija je savladala najtalentovanije fudbalere Južne Koreje, a po podacima sa interneta meč je kao i sve ostale na turniru gledalo oko 30.000 ljudi!

Polufinalni meč obilježio je sa dva postignuta gola Savo Milošević, ali je najbolji igrač meča bio kapiten reprezentacije Dragan Stojković Piksi. U tom trenutku aktuelni selektor Srbije već je nastupao za Nagoju u Japanu, pa mu nije bilo teško da se odazove pozivu selektora Santrača i sa kapitenskom trakom oko ruke u svom komšiluku predvodi potpuno novu selekciju. Asistirao je Nađu za prvi gol na meču i Miloševiću za treći pogodak na meču, a dodao je loptu i do Vujačića prije njegovog centaršuta za Miloševićev prvi gol. Pogledajte najbitnije detalje sa te utakmice:

Polufinale turnira koji je Jugoslavija osvojila.
Izvor: Youtube/Danidan

Na internetu se može pronaći i snimak cijelog finalnog meča između reprezentacija Jugoslavije i mladog tima Južne Koreje. Ovog puta se u ulozi asistenta našao Savo Milošević, koji je odlično sačuvao loptu na desnom boku, a zatim centrirao u peterac. Tamo se odlično snašao Darko Kovačević, koji je loptu poslao ka mreži, a ni golman ni defanzivac Južne Koreje koji se našao na liniji nisu uspjeli da je zaustave. Akciju za gol Jugoslavije možete pogledati na 52. minut snimka:

Pobeda jugoslovenske reprezentacije u finalu.
Izvor: Youtube/Danidan

Sankcije trajale dvije i po godine!

Sukob na prostoru SFRJ imao je nesagledive posljedice na cjelokupan region, pa i na fudbalsku reprezentaciju. Nacionalni tim se pripremao za Evropsko prvenstvo, ali je samo deset dana pred početak turnira diskvalifikovan. Reprezentacija se vratila kući iz Švedske, na takmičenje je upala Danska i kasnije ga osvojila, a za jugoslovenske fudbalere počele su najteže dvije i po godine u karijeri.

Posljednji meč pred sankcije Jugoslavija je odigrala protiv Holandije i na gostovanju u Amsterdamu izgubila (2:0). Reprezentativci koje je Ivica Osim izabrao za taj meč bili su između ostalih Fahrudin Omerović, Faruk Hadžibegić, Mehmed Baždarević, Meho Kodro, Darko Milanič i Džoni Novak. Jasno je Hrvati su već bojkotovali nacionalni tim i nisu imali namjeru da igraju za državu koja se raspadala.

Pred Evropsko prvenstvo Ivan Čabrinović je preuzeo posao Ivice Osima, otpali su i reprezentativci iz BiH, na spisak upali neki igrači koji do tada nisu nastupali za nacionalni tim. Ispostaviće se da neće ni imati priliku. Od kraja marta 1992. godine pa do kraja decembra 1994. godine Jugoslavija neće odigrati nijedan zvanični meč zbog odluke međunarodne zajednice o sankcijama. Poslije toga je bilo jako teško vratiti se blizu svjetskog vrha, iako su rezultati poput plasmana na Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 1998. godine i Evropsko prvenstvo 2000. godine pokazali da jedna sjajna generacija nije u potpunosti izgubljena. A mogla je i daleko više.

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

FK BORAC

RK BORAC