Vlada Republike Srpske donijela je danas odluku o proglašenju Parka prirode Una, a koji će graničiti s Nacionalnim parkom prirode “Una” u Federaciji BiH.
U pitanju je lokalitet koji obuhvata 13 opština, koje se nalaze uzvodno i nizvodno uz Unu.
Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić podvukla je danas da je ovo još jedan mehanizam da se spriječi namjera hrvatskih vlasti da odlažu radioaktivni i nukelarni otpad na Trgovskoj gori u opštini Dvor, a koja je u neposrednoj blizini granice sa BiH, odnosno svega nekoliko kilometara udaljena od Novog Grada u Republici Srpskoj.
Golić je pozvala i na najavljeni protesni skup 27. septembra u Novom Gradu, te istakla da će to biti jasna poruku hrvatskim vlastima da ne mogu praviti planirano odlagalište pored susjedne zemlje.
- Na tom području je i park prirode i nacionalni park. Treba da potraže lokalitet na mjestu koje nije naseljeno i koje ne ugrožava životnu sredinu– kazala je Golićeva.
Komentarišući bojazan mještana sa ovog područja, da se nuklearni i radioaktivni otpad već odlaže na Trgovskoj gori, Golić je istakla da za to “ne postoje tehničke mogućnosti”, jer bi zahtijevalo velika sredstva i kompletnu sanaciju terena.
- U ovim uslovima, gdje se radi o staroj vojsnoj kasarni Čerkezovac, trusnom području isprepletanom podzemnim vodama, trebalo bi puno sredstava da to saniraju – istakla je Golićeva.
Ona je podsjetila da je prije dvije godine Državna regulatorna agencija za radioaktivnu i nuklearnu sigurnost BiH (DARNS), kontrolisala ovo područje, te da nisu zabilježena prekoračenja.
- To su postupci koje moramo budno pratiti i možda da se stanje ponovo još jednom snimi. Ali Hrvatska je članica Evropske unije i sumnjam da takvo nešto mogu uraditi – kazala je Golićeva.
Ona je danas govorila i o radu ekspertskog tima iz Holandije u vezi problema sa toksičnim uljem piralen koji je iscurio u banjalučkoj poslovnoj zoni “Incel”, te je istakla da se do kraja oktobra očekuje kompletan projekat.
B.S.