Predsjednik Državne dume Vjačeslav Volodin je takođe potvrdio da Rusija izlazi iz Savjeta država Baltičkog mora.
Rusija izlazi iz Savjeta država Baltičkog mora, ali to neće uticati na njeno prisustvo u regionu, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije. To je potvrdio u ponedjeljak i predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.
"Kao odgovor na neprijateljske akcije, ministar inostranih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov uputio je poruku ministrima zemalja članica Saveta država Baltičkog mora, visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost, kao i sekretarijatu Savjeta u Stokholmu sa obavještenjem o istupanju iz organizacije. Istovremeno, Federalna skupština Ruske Federacije odlučila je da se povuče iz Parlamentarne konferencije Baltičkog mora", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ruskog ministarstva spoljnih poslova.
Takođe se ističe da prestanak članstva u Savjetu neće uticati na prisustvo Rusije u regionu.
"Pokušaji istiskivanja naše zemlje sa Baltika osuđeni su na neuspjeh. Nastavićemo da radimo sa odgovornim partnerima, održavaćemo sastanke o ključnim pitanjima razvoja Baltičkog regiona - našeg zajedničkog nasljeđa, i štitićemo interese naših sunarodnika. Zapadne zemlje - nazovimo stvari pravim imenom - monopolizovale su Savjet za svoje strateške ciljeve, planiraju da organizuju njegov rad na štetu ruskih interesa", navodi se u saopštenju.
Savjet država Baltičkog mora SDBM, je regionalna, međuvladina organizacija zemalja oko Baltičkog mora, kao i Islanda i Norveške. Savjet sastavljaju 11 država članica uz Evropsku Uniju, a još 11 zemalja ima status posmatrača. Sjedište organizacije je u Stokholmu, gdje se nalazi Sekretarijat Saveta. Službeni jezik SDBM je engleski.
Savjet sačinjavaju 11 država članica. Deset njih učestvuju u Savjetu od njegovog začeća, dok je Island postao članica 1995. godine. Članice su:
- Danska
- Estonija
- Island (od 1995.)
- Letonija
- Litvanija
- Njemačka
- Norveška
- Poljska
- Rusija
- Finska
- Švedska
- EU - Evropska komisija
Države posmatrači
Još 11 država imaju status posmatrača. One su:
- SAD (od 1999.)
- Ujedinjeno Kraljevstvo (od 1999.)
- Ukrajina (od 1999.)
- Francuska (od 1999.)
- Italija (od 2000.)
- Slovačka (od 2001.)
- Holandija (od 2001.)
- Bjelorusija (od 2009.)
- Rumunija (od 2009.)
- Španija (od 2009.)
- Mađarska (od 2016.)
(MONDO)