Nastavljeno suđenje Branislavu Zeljkoviću.
Kada je 15. septembra 2021. godine oko 11.30 sati policija upala sa nalogom za pretres u Institut za javno zdravstvo RS (IJZ) u Banjaluci, u sklopu istrage u predmetu “Korona ugovori”, tadašnjeg direktora Branislava Zeljkovića je pozvala službenica u Institutu, a on je poručio da “dolazi brzo”. Međutim, više se nije javljao na telefonske pozive.
Tek četiri sata kasnije, u 15.35 sati, poslao je SMS poruku sadržaja: “Tek sam sad uhvatio mrežu. Javite kolegama iz MUP-a RS da sam van BiH na pregledu”.
To je danas u nastavku suđenja Zeljkoviću i još četvorici optuženih, navela republički javni tužilac Sanja Tadić-Stojisavljević.
Podsjećamo, tokom spornog pretresa postojao je i nalog za Zeljkovićevo hapšenje, a kako je kritičnog dana bio nedostupan, tvrdilo se da je u bjekstvu. Naknadno se sam predao policiji uz obrazloženje da je za taj dan imao zakazan ljekarski pregled u Beogradu.
Optužnicom u predmetu “Korona ugovori” su, osim Zeljkovića, obuhvaćeni i direktor „Procontrol“ Banja Luka Slavko Bojić, zbog krivičnih djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, bivši direktor „Sineks laboratorija“ Sani Crljić zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, direktor „Travel for fun“ Banja Luka Saša Marković zbog krivičnih djela davanje mita i direktor „Promeding“ Laktaši Dragan Dubravac zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Na današnjem suđenju optuženima, a u vezi zlupotreba tokom nabavke medicinske opreme u RS tokom pandemije virusa korona, saslušan je svjedok Dragan Obradović, načelnik Službe za ekonomsko-finansijske poslove u IJZ.
Govorio je o tome kako je zaključkom Vlade RS tokom vanredne situacije izazvane virusom korona, IJZ zadužen za sve javne nabavke za potrebe zdravstvenog sistema u RS.
“To je bio ogroman posao jer smo postali centralni nabavni organ, a do tada smo imali zaposlenog samo jednog referenta za javne nabavke”, kazao je Obradović.
Posvjedočio je da je komisija za nabavke, retroaktivno dobijala kompletnu dokumentaciju o nabavci sa već potpisanim ugovorom na kojem je bio faksimil direktora Zeljkovića, te u više navtrata podvukao kako su se postupci nabavke, u to vrijeme, provodili za dan-dva, zbog velike hitnosti i brzine, kao i da je postojao - ogroman pritisak, nedostatak maski, stotine poziva iz UKC RS i drugih bolnica…
Govoreći konkretno o nabavci 50.000 medicinskih respiratornih maski, svjedok je naveo da je ponuđač prvo bila firma “Procontrol”, a zatim ponudu dostavila grupa ponuđača koju su činili “Procontrol” i “Promeding”, što je bilo suprotno odredbama o pregovaračkom postupku Zakona o javnim nabavkama RS.
Prije ovog svjedoka, uvodnu riječ su iznijeli tužilac, kao i odbrana optuženih.
Tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević je navela da raspolažu kredibilnim dokazima da je Zeljković počinio najteži oblik krivičnog djela zloupotreba službenog položaja, a ostali optuženi pomaganjem učestvovali u nabavkama i počinili djela za koja su optuženi.
“Državni novac, novac svih građana Republike Srpske, u jednom teškom periodu, korišten je neracionalno. Ukupna šteta pričinjena budžetu iznosi preko 1,3 miliona KM. Tužilaštvo ima veliku odgovornost, a imperative svake države, prije svega pravosuđa, je da dokaže koruptivne radnje kako bi se vratilo povjerenje građana i preventivno uticalo na nosioce javnih funkcija kako se ovakve radnje više ne bi dešavale”, poručila je Tadić – Stojisavljević.
Odbrana Zeljkovića je kazala da su nabavke vršene u nuždi, da je postojao veliki pritisak i strah od pandemije koja je harala i odnosila ljudske živote, da se radilo o periodu prekida tokova, divljanja cijena, otimanja robe…
Njegov advokat Jadranka Ivanović ocijenila je da je na “globalni izazov”, izostao “globalni odgovor”, kako na nacionalnom nivou, tako i svjetskom.
Ona smatra i da tužilac nije postupala u skladu sa zakonom - da sa jednakom pažnjom tretira dokaze koji idu na štetu optuženog, kao i one koji mu idu u korist, te najavila nova vještačenja uz ocjenu da su “iznosi neosnovano napucavani”.
Odbrana Slavka Bojića smatra da je cijeli postupak bio “orkestriran”, te najavlju “frapantna saznanja o onima koji su kumovali optužnici”.
“Optužnica protiv Bojića je unaprijed osuđena na propast”, kazao je njegov advokat Dragan Tolimir.
On, kao i ostali branioci, tvrde da je čitav postupak u ovom predmetu “pun nezakonitosti”, a osporili su navode iz optužnice koji se tiču njihovih branjenika.
(Mondo)