Mještani Česme ogorčeni odgovorom Gradske uprave Banjaluka koja se poslije godina i godina obećavanja izgradnje mosta kod Vitaminke sada proglasila nenadležnom. "Kako ste onda gradili ostale mostove u Banjaluci", pitaju oni.
Izvor: MONDO/Petar Stojanović - arhiva
Nekoliko stotina građana gotovo jednoglasno izjasnili su se da je prioritet naselja Česma most na Vrbasu kod Vitaminke i zatražili su da se sredstva koja je gradska uprava namijenila za izgradnju mosta na Vrbanji kod Incela preusmjere za izgradnju mosta na Vrbasu, ili bar rješavanje imovinsko pravnih odnosa kako bi se što prije moglo krenuti sa izgradnjom ili tražiti kreditna i donatorska sredstva.
Poslije 40-ak dana stigao je i odgovor gradske uprave – nismo nadležni.
"Obavještavamo vas da je izgradnja mosta preko rijeke Vrbanje kod 'Incela' u nadležnosti grada, dok je izgradnja mosta preko rijeke Vrbas kod 'Vitaminke' u nadležnosti Vlade RS, tako da grad u ovom slučaju učestvuje u obezbjeđivanju projekata i rješavanju imovinsko pravnih odnosa", navodi se u odgovoru gradske uprave mještanima Česme.
Dopis gradske uprave izazvao je ogorčenje stanovnika ovog naselja, koji ističu da grad već 15 godina zapostavlja ovo naselje, ignoriše njegove zahtjeve i potrebe, a sada se proglašava nenadležnim za rješavanje infrastrukturnih problema.
"Proglasili su se nenadležnim u ovom momentu, a godinama rade na spremanju projekata i dokumentacije, čak su u dva-tri navrata radili prezentaciju projekta mosta kod Vitaminke koji se nalazi u prostorijama Mjesne zajednice. Grad mora biti nadležan. Čitavo vrijeme se spominje da će Grad praviti te mostove, od bivšeg gradonačelnika Davidovića, koji je još 2008 obećao izgradnju mosta na Vrbasu i rekao da će to biti jedini prioritet u gradnji mostova na Vrbasu pa do sadašnjeg gradonačelnika. Oni su se pozivali da će tražiti pomoć od republičkih institucija i nigdje nisu spominjali da Grad nije nadležan. Ne može da nisu nadležni, to nema smisla. Mogu oni da traže pomoć Direkcije za puteve, Vlade RS i ostalih institucija, ali Grad Banjaluka se tu podrazumijeva", rekao je za MONDO Brane Đukelić, mještanin Česme i član lokalnog odbora Boračke organizacije RS.
On postavlja pitanje kako je Grad mogao da godinama gradi ostale mostove u Banjaluci, a sada ne može da gradi most kod "Vitaminke".
U prilog njegovim tvrdnjama ide i izjava gradonačelnika Banjaluke sa otvaranja novog mosta u Karanovcu u aprilu ove godine kada je rekao da "u Banjaluci do 2000. decenijama nije izgrađen nijedan most, dok su za 13 godina urađena tri mosta na reci Vrbas, zahvaljujući angažmanu Vlade, grada Banjaluke i JP 'Putevi Republike Srpske'".
"Banjaluci treba još mostova. Nadamo se u najskorije vreme da ćemo početi radove na izgradnji mosta u naselju Česma, kod tvrđave Kastel i rekonstrukciju 'zelenog mosta'", rekao je tada Gavranović.
A prije njega, izgradnju mosta kod Vitaminke obećavao je i gradonačelnik Dragoljub Davidović.
Na "Forumu odgovornosti" održanom u Domu omladine u Banjaluci 21. februara 2012. godine Davidović je most kod Vitaminke naveo kao jedan od najvažnijih projekata u Banjaluci i rekao da će most na Vrbasu kod Vitaminke biti prvi most koji će se graditi u Banjaluci. Poslije toga napravljen je most u Karanovcu.
U svom dopisu, koje je sada potpisao načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove Zoran Novaković, navodi se da su predstavnici Grada Banjaluka prisustvovali Zboru građana u Česmi i upoznali sve o aktivnostima na izgradnji mostova na Vrbanji i Vrbasu iako niko od predstavnika Grada nije govorio na tom zboru, niti je bio prisutan.
Iako su mještani tražili da se sredstva za izgradnju mosta na Vrbanji preusmjere za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za izgradnju mosta na Vrbasu, što, kako je potvrđeno dopisom gradske uprave jeste nadležnost Grada Banjaluka, u njemu se ne navodi da li će se i ići u tom smjeru.
"Mislim da je ovo zbunjujuće informacija jer se ne navodi šta će se dešavati i kakve će biti dalje aktivnosti po pitanju izgradnje mosta u Česmi", navodi Đukelić.
Izvor: MONDO
Mještani Česme ističu da je zanimljiva činjenica da uopšte nisu obaviješteni o odgovoru Gradske uprave Banjaluka, iako je on sastavljen 23. oktobra, a dostavljen Mjesnoj zajednici Česma 31. oktobra. Za njega je praktično znao samo predsjednik Savjeta MZ Česma Miladin Maličević, ali ne i ostali članovi Savjeta, niti je dopis u proteklih 14 dana postavljen na oglasnu tablu u ovom naselju.
Ni Boračka organizacija, na čiju je sazvan zbor građana, poslije odbijanja predsjednika MZ Česma da to učini, nije obaviještena da je stigao odgovor Gradske uprave.
"To upravo govori o dešavanjima mimo građana, gdje pojedinci odlučuju šta će se raditi i graditi u ovoj MZ. U zadnjih pet-šest godina građani ne dobijaju nikakve informacije. Građani su sada čuli u autobusu da je stigao dopis, a potpisnici peticije i oni koji su predali zahtjev za sazivanje zbora građana o ovom pitanju nisu dobili odgovor na zaključke sa tog zbora građana. Svjesno se opstruišu informacije da li postoje neki rokovi za ono što se radi, da li se nešto radi 'ispod tepiha', svjesno se ide mimo javnosti", smatra Đukelić.
On je dodao da da mještani Česme neće odustati od borbe za most koji je prioritet ovog naselja.
"U svakom slučaju građani će se morati oglasiti povodom ove povratne informacije kojom niko vjerujem nije zadovoljan. Građani će se izjasniti putem peticije ilina neki drugi način, ali će sigurno će se ići sa zahtjevom ka nadležnim institucijama", poručio je Đukelić.