U Banjaluci je juče u 14 časova zvanično izmjereno 37 stepeni u hladu, a živa u termometru na Trgu Krajine popela se do nevjerovatnih - 49 po Celzijusu.
Na ulicama skoro da nije bilo ljudi, a konobari kažu da već nekoliko dana prvi gosti ulaze u bašte tek u osam naveče. Spas od jučerašnje žege mnogi Banjalučani našli su pored Vrbasa, koji, kako kažu, jedino može da rashladi. Drugi su bili na bazenima.
Zbog paklenih vrućina, ljekari Službe hitne pomoći imali su pune ruke posla. Za 24 časa pregledali su 106 pacijenata - 77 odraslih i 29 djece, te otišli u 24 kućne posjete, piše "Euro Blic".
Banjalučani su se ljekarima uglavnom javljali zbog kolapsa, gubitka svijesti i glavobolje.
Istovremeno, oko 450 potrošača u naselju Sunce juče je bilo bez vode, a na suve česme već su navikli mještani predgrađa i nekih sela. U noći između utorka na srijedu izbila su dva kvara na cijevima zbog kojih su bez vode ostali potrošači u ulicama Moslovačka, Igmanska, Nikole Bokana, Maksima Gorkog i dijelu Zelengorske ulice. Snabdijevanje je normalizovano juče po podne.
"Večernje novosti" pišu da je Banjaluka u srijedu Banjaluka izgledala sablasno. Na ulicama je bio tek pokoji čovjek. U baštama kafića ispod debelog hlada, stolovi su bili puni. Ista slika i na kupalištima, kako na Vrbasu tako i na bazenima.
I dok su se jedni rashlađivali pokraj vode, drugi su radili i na rekordnim vrućinama. Milka Marić,
prodavačica na ulici, kaže da, iako je vruće, mora da se radi.
"Ja živim od prodaje. Sada mi najviše ide voda. Traže ljudi samo da je hladna. Jeste vruće, ali imam suncobran, preživeće se nekako", priča Milka.
Ona je samo jedan od radnika koji prosto mora da i na velikim vrućinama radi i zaradi koju marku ili platu.
Ranko Savanović, ministar rada, i predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić apelovali su na poslodavce da izvrše preraspodjelu radnog vremena, te da radnici ne budu na otvorenom u najtoplijem dijelu dana, a poslodavci su poručili da će o tome voditi računa.
U zdravstvenim ustanovama u Sarajevu kažu da im se javio veliki broj građana u kolapsnom stanju, izazvanom visokim temperaturama vazduha.
"Bilo je i mlađih i starijih osoba koje se i pored naših upozorenja kreću, ne piju dovoljno tekućine i ne doručkuju. Onda dođe do znojenja, gubitka veće količine tekućine, širenja krvnih sudova, pada krvnog pritiska i kolapsnog stanja", izjavila je za "Nezavisne novine" Ružica Mitić, doktor u Hitnoj pomoći Kantona Sarajevo.
U BiH danas će biti promjenljivo oblačno vrijeme ponegdje sa kišom, a temperatura će biti za oko 10 stepeni niža u odnosu na juče. Kiša i pljuskovi sa grmljavinom mogući su tokom popodneva u južnim i jugoistočnim predjelima. Jutros je BiH oblačno i uglavnom suvo, a slaba kiša pada samo ponegdje na sjeveru dok je na jugu pretežno sunčano, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.