• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ubodi stršljenova pune ambulante

Autor mondo.ba

Najezda stršljenova, osa i pčela kojih, prema mišljenju mnogih građana, ovog ljeta ima više nego ikad, ne jenjava, a samo u avgustu zbog ujeda ovih insekata pomoć ljekara u Domu zdravlja zatražilo je 140 pacijenata.


Iako za mnoge ujed stršljena nije fatalan i obično završi samo bolom i blagim otokom, oni izazivaju strah i paniku, naročito među onim građanima koji su skloni alergijskim reakcijama.

Ubod stršljena može da bude i smrtonosan, a s obzirom na to da se reakcija ne može predvidjeti, ljekari savjetuju svima koji imaju “bliski susret” s ovim insektom da se jave u Službu hitne medicinske pomoći.

"Na osnovu ranijeg iskustva osobe koje već znaju da su alergične na ubode insekata preventivno se mogu zaštititi poznatim repelentima, kremama za zaštitu kože koje odbijaju insekte. Takođe, važno je uzeti antialergijske tablete pri izlasku u prirodu. Ukoliko osoba nije sigurna da li je alergična, nakon uboda se obavezno treba javiti u zdravstvenu ustanovu", saopštili su iz Doma zdravlja, prenosi "Glas Srpske".

Dodali su da se ubod ovih insekata može manifestovati na razne načine.

"Reakcije na ujede i ubode insekata ili otrovnih životinja mogu biti lokalne, u vidu otoka, crvenila i bola, ali i težeg oblika, koji se manifestuje gušenjem i padom pritiska. Tada je neophodno otići u najbližu zdravstvenu ustanovu ili pozvati Službu hitne pomoći", istakli su iz Doma zdravlja.

Stršljen usmrtio Banjalučanina

Iz firmi koje su zadužene za deratizaciju i dezinsekciju ističu da su u posljednja dva mjeseca imali pune ruke posla zbog povećanog broja zahtjeva građana da uklone “nepoželjne komšije”.

"Dnevno u prosjeku imamo 20 prijava, a u posljednje vrijeme povećana je aktivnost stršljenova, posebno kada je u pitanju grad. Ranije je to bio slučaj samo u prigradskim područjima, a sada nisu pošteđena ni gradska", istakli su iz preduzeća "Eko bel".

Dodaju da pojedinci sami pokušavaju ukloniti gnijezda stršljenova, što je veoma opasno.

"Apelujemo na građane da to prepuste nama jer je ulazak u bitku s ovim agresivnim insektima veoma rizičan i može da izazove razne komplikacije, pa i smrtni ishod", rekli su iz “Eko bela”.

Ubod stršljena je početkom juna bio koban za 42-godišnjeg Banjalučanina, koji je nakon toga preminuo, i to naočigled kupača na plaži Lendrin mlin.

Iz Doma zdravlja su saopštili da su od aprila do sredine jula ove godine u Službi hitne medicinske pomoći zbrinuta 344 pacijenta s ubodima insekata.

"Od toga je u aprilu bilo 50 pacijenata, a u maju je broj drastično povećan na 244 pacijenta, a do sredine juna pomoć je zatražilo 70 njih", naveli su iz ove zdravstvene ustanove i dodali da se u najvećem broju radilo o ujedima i ubodima krpelja i stršljenova.

Umro od uboda stršljena, nije stigao do bolnice

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE