Danas se navršava stotinu godina od atentata Gavrila Principa na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu, što je bio povod za početak Prvog svjetskog rata.
Izvor: Samir Cacan, mondo.ba
U Sarajevu, gradu u kojem je Princip ubio Ferdinanda, atentat se tokom godina različito tumačio. Još u vremenu dok je Austrougarska vladala BiH čin atentata je, naravno okarakterisan kao zločinački, a na mjestu atentata podignut je „Spomenik umorstvu” – trideset metara visok spomenik Ferdinandu i njegovoj supruzi.
Promjenom vlasti, spomenik je srušen, a Gavrilo slavljen kao junak, te mu je na mjestu odakle je pucao postavljen spomenik – stope Gavrila Principa. Stope su uništene tokom posljednjeg rata u BiH. Dolaskom nove vlasti, ponovo se mijenja shvatanje ovog događaja, te je on često okarakterisan kao teroristički čin.
Ekipa MONDO portala odlučila je napraviti anketu među mladima u Sarajevu između 18 i 30 godina.
Za većinu ispitanika, 39 odsto, atentat na Franca Ferdinanda bio je istovremeno i teroristički i herojski čin.
“Čin je i teroristički i herojski. Atentat je sam po sebi teroristički čin. Ipak, budući da je Gavrilo ubio budućeg cara zemlje koja je okupirala našu državu, onda se to može smatrati i herojskim činom. Ne znam. Za mene je i jedno i drugo. Nije fer kriviti Gavrila za početak sukoba, jer realno, do rata bi došlo i bez atentata“, kazao nam je student Denis Čolić.
Danas na mjestu ubistva stoji neutralan natpis: “Sa ovog mjesta 28. juna 1914. godine Gavrilo Princip je izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju”.
Student Emina Kapetanović kaže kako se ovaj događaj ne treba kategorisati niti kao herojski, niti kao teroristički.
“To je jednostavno atentat i nema se tu šta dodati. Ne treba ga klasificirati ni ovako ni onako”, kaže ona.
S druge strane, veliki je broj onih koji nisu takvog mišljenja. Da je ubistvo Franca Ferdinanda u Sarajevu bio teroristički čin izjasnilo se 29 odsto ispitanika.
Pomalo iznenađujući je procenat onih koje ova tema ne zanima. Čak 25 odsto ispitanika izjasnilo se kako ih događaj koji je obilježio prošlo stoljeće uopšte ne dotiče. “Dosta mi je mojih problema, a još da razmišljam šta je bilo prije stotinu godina. U mom se životu neće promijeniti ništa okarakterisao ga ja kao teroristu ili kao heroja”, kazao nam je jedan od anketiranih građana.
“Dosta mi je i historije i ratova i optuživanja. Ne zanimaju me političke igre koje pokušavaju na ovaj ili onaj način da iskoriste ovaj događaj kako bi došli do prave ili lažne istine o nečemu što se dogodilo prije stotinu godina. Za mene je svako ubistvo zločin i treba ga osuditi”, kazala nam je Elma Hodžić iz Visokog, koja studira u Sarajevu.
Sličnog stave je njena drugarica Selma koja ističe kako je ubistvo Ferdinanda teroristički čin koji je pokrenuo lavinu i zbog čega su poginule hiljade ljudi.
Ovih dana se u Sarajevu organizuje Međunarodna naučna konferencija “Pucnji iz Sarajeva“, a na kojoj će oko stotinu naučnika, istraživača i studenata iz 20 zemalja svijeta analiziraće atentat i pokušati dati odgovor na pitanje - Gavrilo Princip terorist ili heroj?