Predsjedništvo BiH nije na današnjoj sjednici razgovaralo o imenovanju mandatara za novi saziv Savjeta ministara BiH, rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
On je na konferenciji za novinare rekao da nije bilo sastanaka sa predsjednikom SDS-a Mladenom Bosićem, liderom HDZ BiH Draganom Čovićem i zamjenikom predsjednika SDA Bakirom Izetbegovićem o raspodjeli ministarskih mjesta u Savjetu ministara BiH.
"Mislim da nije primjereno razgovarati o raspodjeli ministarskih mjesta dok se ne uđe u proceduru formiranja Savjeta ministara BiH", istakao je Ivanić.
On je naveo da u Predsjedništvu BiH postoji radna verzija izjave koju na zahtjev EU treba da potpišu lideri parlamentarnih stranaka u BiH kojom se obavezuju na provođenje reformi.
"Danas smo se dogovorili da svako od članova Predsjedništva BiH razgovara sa grupom političkih lidera u funkciji konsultacija i pripreme završnog teksta. To ćemo uraditi u narednih 10 dana tako da bi završna verzija te izjave mogla da se nađe na sjednici Predsjedništva BiH između 10. i 13. januara", pojasnio je Ivanić.
Prema njegovim riječima, to će biti načelni dokument koji neće ulaziti u detalje.
On je saopštio da je Predsjedništvo BiH na današnjoj sjednici, prvoj redovnoj u ovom sazivu nakon opštih izbora u oktobru, odobrilo upotrebu resursa Oružanih snaga /OS/ BiH za pomoć pri sprovođenju aktivnosti na pronalasku nestalih lica iz prošlog rata na lokaciji Radača u Hercegovini.
U jami Radača, na lokalitetu Goranci, kod Mostara nalaze se posmrtni ostaci 200 do 300 lica srpske i bošnjačke nacionalnosti ubijenih tokom rata. Na ovom području su 2009. godine pronađeni posmrtni ostaci tri Srbina i jednog Hrvata, a ekshumacija je nastavljena tri godine kasnije.
Zbog loših vremenskih uslova radovi su ubrzo obustavljeni u novembru 2012. godine. Iako je nastavak bio najavljen za proljeće 2013, nikada više ništa nije rađeno. Prema tvrdnji mještana, jama je duboka oko 100 metara, a tokom ekshumacija došlo se tek do dubine oko 50 metara.
Predsjedništvo BiH usvojilo je izvještaj o učešću pripadnika OS BiH, policijskih službenika, državnih službenika i ostalih zaposlenih u operacijama podrške miru u periodu od 1. januara do 30. juna 2014. godine.
"Donijeli smo i odluku o učešću 45 pripadnika pješadijske jedinice OS BiH u operacijama podrške miru u Avganistanu. Ta jedinica bi na tu dužnost trebalo da ode do kraja godine. Donijeli smo odluku i o učešću grupe oficira OS BiH i Avganistanu", rekao je Ivanić.
Predsjedništvo BiH prihvatilo je izvještaj ambasadora BiH u Libiji o političko-bezbjednosnoj situaciji u toj zemlji.
Ivanić je naveo da je Predsjedništvo BiH donijelo procjenu da su se stekli uslovi da se ambasador vrati i Ambasada BiH u Tripoliju nastavi rad.
"Ovlastili smo ambasadora da u slučaju eventualnih bezbjednosnih promjena po vlastitoj procjeni Ambasadu može da izmjesti u neko drugo područje", naveo je Ivanić.