Konfederacija sindikata BiH neće dozvoliti reforme radnog zakonodavstva koje zagovaraju vlasti u BiH na prijedlog MMF-a, ali će zahtijevati da se poštuje i dosljedno primjenjuje postojeće zakonodavstvo.
"Naprotiv, potrebna je vladavina prava, dosljedna primjena postojećeg Zakona o radu koji je potpuno usklađen sa Konvencijom međunarodne organizacije rada i Evropskom socijalnom poveljom u onom dijelu koji je ratifikovala BiH. Jasno je da samo treba primjenjivati postojeće zakonodavstvo", poručila je Mišićeva.
On je istakao da je neophodno provesti socijalne reforme tako da se donesu zakoni kojima bi se riješili problemi "obespravljene armije radnika".
"Nećemo dozvoliti da se uvodi bilo kakva nestabilnost kada je riječ o ionako krhkim radničkim pravima, posebno imajući u vidu da je satnica radnika u BiH deset puta manja u odnosu na radnike u Evropi", istakao je Bajramović.
On kaže da Konfederacija sindikata zahtijeva od vlasti u BiH da rade svoj posao, a to je borba protiv korupcije, politička stabilnost i sve što treba da doprinese većim investicijama, što je, kako vlasti navode, glavni problem radnog zakonodavstva, a što nije tačno.
"Nema argumenata za to da se kolektivni ugovori ograničavaju, jer ovi koji su na snazi nisu kočnica investiranju. Kolektivni ugovori su, naprotiv, usaglašeni sa konvencijama i modernim zakonodavstvom Evrope", dodao je Bajramović.
Potpredsjednik Konfederacije Ranka Mišić kaže da je svaka od reformi koje se zagovaraju u vezi sa radnim zakonodavstvom pokušaj umanjenja stečenih radničkih prava - reforma protiv radnika.
"U svim dokumentima, od Izjave o evropskoj opredijeljenosti na putu ka EU preko Sporazuma za rast i zapošljavanje, nismo našli ni jednu rečenicu koja ide u korist radnika", istakla je Mišićeva.
Ona navodi da sporazum koji je dio njemačko-britanske inicijative, a koji je urađen mimo volje radnika i građana BiH, kao ni reforme koje zagovara Sporazum ni jednom riječju ne govore o potrebama i boljem položaju radnika u BiH.
Prema njenim riječima, da bi se reformisalo tržište rada, kako se zahtijeva, potrebno je imati to tržište.
"U BiH ne možemo govoriti o postojanju tržišta rada. Imamo prevelik broj onih koji čekaju posao i značajno manji broj radnika koji rade, a čija su prava koja postoje u zakonu o radu i kolektivnim ugovorima napadnuta na najgrublji način i pri tom kontrolni organi ne čine ništa da se stanje popravi", istakla je Mišićeva.
Ona je ponovila da reforme ne mogu i ne smiju ići na štetu radnika, niti je u BiH potrebno novo radno zakonodavstvo.
Ona je upozorila da je zahtjev MMF-a u osnovi protiv radničkih prava jer su oni uvijek za jačanje pozicije kapitala na štetu radnika.
"Suština je napad na kolektivne ugovore zato što su sindikati u ovim ugovorima obezbijedili prava koja se iskazuju u novcu", kaže predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske.
Ona je navela da svako zaustavljanje i traženje da prestanu da važe ovi ugovori otvara mogućnost da se nikad više ne potpišu novi kolektivni ugovori, što je problem.
Sekretar Sindikata Brčko distrikta BiH Ilija Kalajdžić napomenuo je da je radno zakonodavstvo u distriktu kreirao OHR i da Brčko ima najrestriktivnije zakone iz radno-pravne oblasti i da do danas nemaju opšti kolektivni ugovor.
"U ovim prijedlozima, vlasti na nivou entiteta i BiH pristali su da se dalje ukidaju radnička prava zbog čega bi bila ugrožena i prava po osnovu rada", rekao je Kalajdžić.
On kaže da je potrebno da se radno zakonodavstvo harmonizuje na prostoru cijele BiH, što je u interesu i radnika u Brčko distriktu.
"Ovo je priprema za ulazak u totalno dužničko ropstvo, zbog čega moramo da zajednički podignemo svoj glas i zaštitimo sami sebe", naveo je Kalajdžić.
Konfederaciju sindikata BiH čine Savez samostalnih sindikata BiH, Savez sindikata Republike Srpske i Sindikat Brčko distrikta BiH.