Oko dvjesta svijeća gori večeras ispred ambasade Mađarske u Beogradu. Slična slika i u Sarajevu i Skoplju.
Građani paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća uputili protest Mađarskoj zbog načina ophođenja prema izbjeglicama sa Bliskog istoka.
Istovremeno, s istim ciljem okupili su se i građani Sarajeva ispred mađarske ambasade u Sarajevu i Skoplju.
Naime, dvadesetak građana spontano se okupilo večeras ispred sjedišta Ambasade Mađarske u Sarajevu kako bi odali počast stradalim izbjeglicama i osudili ponašanje te zemlje prema ovoj ranjivoj kategoriji ljudi,prenose Nezavisne novine.
Skup je osiguravala policija koja nije dozvolila okupljenima da oko sjedišta Ambasade u Sarajevu da postave bodljikavu žicu, što im je bio prvobitni plan.
Umjesto toga simbolično su ovu žicu postavili preko puta zgrade u sarajevskom naselju Grbavica, te zapalili svijeće za duše onih koji su na putu prema boljem sutra izgubili svoje živote, ali i u znak podrške onima koji su primorani da bježe iz svojih domova u borbi za goli život.
Okupljeni građani u Beogradu njih oko 50, poređalo se oko zgrade u Krunskoj na Vračaru.
Aktivisti i volonteri koji pomažu migrantima u Beogradu, na ovaj način iskazuju svoj protest zbog politike Vlade u Budimpešti prema izbjeglicama.
Građani koji su se okupili ispred ambasade polažu upaljene svijeće sa druge strane ulice, a među prisutnima je i veliki broj djece.
Uprkos lošem vremenu, građani mirno stoje i razgovaraju uz muziku specifičnu za krajeve iz kojih su izbjegli ljudi, a koju su pustili preko razglasa.
Na mjestu koje je predviđeno za paljenje svijeća stoji natpis: "Gospodine Orbane, gdje su Vaše evropske vrijednosti".
U međuvremenu mađarske vlasti popustile su pritisku i dozvolile transfer izbjeglica i migranata sa Bliskog istoka preko te zemlje. Austrija i Njemačka otvorile su svoja vrata izbjeglicama koje su samo dio najveće humanitarne krize koju je Evropa vidjela još od raspada Jugoslavije.
Ipak, Mađari su na granici sa Srbijom postavili ogradu sa bodljikavom žicom i donijeli zakon prema kojem je njeno rezanje ili bilo kakvo uklanjanje kažnjivo.
Nakon što je mađarski premijer Viktor Orban izjavio da je spreman graditi ogradu i na granici Mađarske i Hrvatske, glasnogovornica Evropske komisije Nataša Bertaud poručila je da bi takva ograda između dviju država članica EU bila "u najmanju ruku nepoželjna", ali nije jasno odgovorila da li bi bila i nelegalna.
Zastupnik u Evropskom parlamentu Tonino Pikula zaključio je da Orbanove izjave unose nemir u međunarodne odnose, te istakao da, ako tako nastave, Evropa neće imati drugog izbora nego ozidati Mađarsku, u političkom smislu.