U Kraljevskom dvoru održana je promocija knjige "Istorija Republike Srpske", autora Čedomira Antića i Nenada Kecmanovića. Za kritičare sporna i lažna, za njene autore i recenzente knjiga koju treba da ima svaka srpska kuća. Evo i zašto.
U prisustvu prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića i njegove supruge, princeze Katarine, u Kraljevskom dvoru večeras je promovisana knjiga "Istorija Republike Srpske", u izdanju "Nedeljnika".
Reč je o trećem izdanju knjige, a poslednji događaj u njoj star je svega četiri i po meseca.
Autori Čedomir Antić i Nenad Kecmanović kažu da "Republika Srpska ima pravo na svoju istoriju i da im je bilo važno da dokažu da je RS srpska država". Veruju, kažu, da su u knjizi to i dokazali.
“Mi smo napravili sintezu, napisali smo je sa merom. Više od polovine knjige posvećeno je razdoblju stvaranja Republike Srpske", kaže Antić.
Dodaje da je za mnoge u Sarajevu, Zagrebu, Londonu knjiga koju su napisali lažna istorija, ali poručuje da će morati da dokažu da je lažna.
"Doživeli smo i napad sa srpske desnice, pa smo čuli da smo u službi Haškog tribunala, NATO-a... ali mi smo na strani pravednika", kaže Antić.
O knjizi sude nepovoljno oni koji je nisu ni pročitali, smatra recenzent knjige Darko Tanasković i ocenjuje da je reč o paušalnim ocenama koje “imaju ideološki karakter”.
"Smeta onima kojima smeta Republika Srpska, a većina tih kritičara knjigu nije pročitala", rekao je Tanasković.
Za njega je "Istorija Republike Srpske" knjiga koju bi u svojoj biblioteci "trebalo da ima svaki Srbin i srpska kuća, pošto će potvrditi postojanje Republike Srpske".
On je odbacio primedbu da knjiga nije objektivna jer nema potrebnu istorijsku distancu i zaključio da su autori su uspeli da sintetički i analitički izvedu vertikalu srpskog prisustva i državotvornosti na teritoriji Bosne i Hercegovine.
"Istorija Republike Srpske" zasnovana je na obimnoj bibliografiji - na 483 različite monografije i više stotina naučnih radova.
Knjiga počinje kao klasična nacionalna istorija - od praistorije, a autori su, kažu, obuhvatili sve ličnosti, događaje, revolucije, okupacije, previranja i borbe od velikog značaja za Republiku Srpsku, uključujući aneksiju, Prvi svetski rat, Drugi svetski rat, genocid, dve Jugoslavije, kao i 25 godina postojanja te republike.