• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Riba-flauta u Jadranskom moru

Jedna egzotična riblja vrsta od nedavno je naseljena u crnogorskom delu jadranskog mora.

Inače autohtoni stanovnik Indijskog i Tihog okeana, fistularia commersoni sada "plaši" crnogorsko primorje.

Izgledom ova vrsta podseća na minijaturnu rođaku sabljarke. Ovo je prvi put da je fistularia, poznata kao "riba-flauta", primećena u Jadranskom moru, a smatra se da je iz "rodnog" okeana ova vrsta stigla nakon prokopavanja Sueckog kanala.

Fistularia je izdužena, zelenkasto braon boje, glava čini trećinu njenog tela, a iz repnog peraja viri joj bodlja.

Primerak koji je ulovljen kod Bara, u blizini plaže Veliki pijesak, bio je težak 350 grama dugačak oko 90 santimetara. Odmah nakon što je izvađena iz vode, egzotična riba je fotografisana, zamrznuta a potom predata Institutu za biologiju mora u Kotoru.

Direktor instituta Aleksandar Joksimović kaže da je reč o važnom naučnom nalazu kojim je dopisana lista takozvanih lesepsijkih migranata u Jadranu.

On je rekao da su kolege iz splitskog Instituta za okeanografiju i ribarstvo do sada, zvanično, evidentirali ukupno devet vrsta. Prema poslednjem popisu, broj vrsta u Jadranu iznosio je 434, računajući i nove pridošlice od kojih je iz Crvenog mora evidentirano njih devet.

Fistularija je na Dalekom istoku omiljeni kulinarski specijalitet. Zbog malog sadržaja mesa, ribari ne prodaju primerke kraće od metra, pa je dosta teško naći na meniju jelo pripremljeno od ove ribe.

(www.mtsmondo.com)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Dnevni horoskop

KUHINJA