Ukupno 15 fudbalskih klubova u Gradu Banjaluci godišnje troše vode u vrijednosti od 40.000 KM, koje ubuduće neće plaćati nakon odluke gradske uprave.
Grad Banjaluka je prije desetak dana odlučio da "počasti" sve fudbalske klubove na teritoriji grada i oslobodi ih plaćanja računa za vodu kao jedan vid pomoći sportu.
Iz gradske uprave su za naš portal pojasnili odluku...
"Zbog dugogodišnjeg problema plaćanja industrijskog utroška vode fudbalskih klubova, a koji su se obraćali nekoliko puta za rješavanje ovog problema, obezbijeđena su dodatna sredstva za realizaciju projekta 'Poboljšanje uslova za sprovođenje takmičarskih aktivnosti fudbalskih klubova Banjaluke' kojim se sufinansira utrošak vode na fudbalskim terenima i stadionima u Banjaluci, u cilju stvaranja boljih uslova za obavljanje takmičarskih aktivnosti fudbalskih klubova, kao i dodatne pomoći fudbalskim klubovima za plaćanje utroška vode. Grad Banjaluka je zajedno sa JP 'Vodovod' a.d. Banjaluka analizirao potrošnju vode na fudbalskim terenima u protekle tri godine, a koji imaju legalan priključak vode, gdje smo na osnovu srednje vrijednosti dobili pokazatelje za sufinansiranje utroška vode za 15 fudbalskih klubova", saopšteno je našem portalu iz gradske uprave.
Kako je saopšteno, odluka se odnosi samo na tekuću i buduće godine i neće biti oproštena prethodna dugovanja.
"Obezbjeđena sredstava za realizaciju ovog projekta se odnose samo za 2023. godinu i nastaviće se u narednim godinama. Takođe, ova namjenska sredstava se ne mogu utrošiti na prethodna dugovanja klubova prema Vodovodu, već isključivo za utrošak u tekućoj godini".
Takođe, naveli su tabelarni prikaz svih 15 klubova i koliko konkretno godišnje potroše vode odnosno novca i to na osnovu trogodišnjeg prosjeka.
"Borac 22.500, Krupa 3.500, Karanovac 500, Lauš 500, Naprijed 2.500, BSK 5.500, Krajina 1.000, Gomionica 500, Budućnost 500, Polet Krajišnik 500, Omladinac 500, Vrbas 500, Džaja 500, Rekreativo 500 i Sloga Nektar 500".
Na pitanje da li poznaju neki sličan slučaj u Evropi ili svijetu, odgovorili su da se nisu bazirali na pozitivnim primjerima drugih.
"U realizaciji ovog projekta Grad Banjaluka se nije bazirao na pozitivne primjere prakse u okruženju, Evropi ili svijetu, već isključivo rješavanju velikog problema koji su, kao što smo naveli, nekoliko puta tražili fudbalski klubovi jer jedino oni plaćaju industrijsku vodu i industrijsku struju. Nadam se da će ovaj primjer Grada Banjaluka biti pozitivan signal da se fudbalski klubovi i sve druge sportske organizacije, koje koriste sportske objekte i terene u svom vlasništvu ili na korišćenju, oslobode plaćanja industrijske struje, a što je u nadležnosti Republike, njenih institucija i preduzeća", saopšteno je iz Grada Banjaluka.