Naučnici NASA ponovo su večeras saopštili važno otkriće prema kom je Mars imao atmosferu sličnu Zemljinoj, ali da se ona stanjila pod uticajem solarnih vetrova.
#NASA Just Made Its Big Announcement and It's a Huge Step Forward #Mars@NASA -- https://t.co/HuGLr7VMIgpic.twitter.com/mMhH8pgmRU
— Big Think (@bigthink) November 5, 2015
U prošlosti su solarni vetrovi bili mnogo češći, a upravo je to razlog zbog koga je Mars ubrzano gubio atmosferu.
Naučnici su objasnili da se sa Zemljinom atmosferom to nije desilo zbog njenog jakog magnetnog polja koje štiti našu planetu od štetnih uticaja iz svemira.
Oni tvrde da je Mars nekada bio prekriven velikim vodenim površinama, ali da se količina vode smanjivala uporedo sa stanjivanjem atmosfere.
Did you miss today's news about what happened to Mars' atmosphere? Here's the recap from the @MAVEN2Mars team: https://t.co/C2x3GEdnYE
— NASA (@NASA) November 5, 2015
Misija MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), koja se bavi istraživanjem gornjih delova Marsove atmosfere, ionosfere i magnetosfere, identifikovala je, naime, proces koji je izgleda odigrao ključnu ulogu u pretvaranju klime na Marsu od prvobitno vruće i suve koja bi bila pogodna za stvaranje života, do hladne i sušne, kakva je danas.
Podaci do kojih je došao MAVEN omogućili su naučnicima da odrede brzinu kojom atmosfera na Marsu gubi gas zbog solarnog vetra. Otkrića pokazuju da se erozija Marsove atmosfere značajno povećava tokom solarne oluje.
.@NASA: Solar wind transformed Mars into cold, dry planet https://t.co/kJE3PqkIKopic.twitter.com/XQQyfLyMRg
— CNN (@CNN) November 5, 2015
“Mars je izgleda imao gustu atmosferu dovoljno toplu za podršku tekuće vode koja je ključni sastojak i temelj za život kakvog danas znamo”, rekao je Džon Grunsfeld, astronaut i saradnik administrator NASA-e. “Razumevanje onoga što se dogodilo atmosferi na Marsu će unaprediti naše znanje o evoluciji bilo koje planetarne atmosfere”.
Merenja MAVEN-a pokazuju da solarni vetar raspršuje gas oko 100 grama svake sekunde.
"To je kao krađa nekoliko novčića iz kase svaki dan. Gubitak postane vidljiv tek nakon isteka dužeg vremena”, rekao je Brus Jakoski, MAVEN-ov glavni istraživač na Univerzitetu u Koloradu.
The newest Mars probe reveals clues to the planet’s watery past https://t.co/n6k8ffNhHIpic.twitter.com/zyIQ46R59u
— WIRED (@WIRED) November 5, 2015
“Videli smo da se erozija atmosfere povećava tokom solarnih oluja, pa mislimo da je stopa gubitka bila mnogo veća pre više milijardi godina kad je Sunce bilo mlađe i puno aktivnije”, rekao je on.