Astronauti koji borave na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) su probali prvu u svemiru uzgojenu salatu, što je još jedan korak ka osposobljavanju ljudi za putovanje na Mars, najavljuju naučnici.
Američki astronaut Skot Keli i ostali članovi posade na MSS-u probali su danas prvu svemirsku salatu između 15:15 i 16:00 GMT, najavio je predstavnik NASA.
Ovaj "istorijski zalogaj" mogao je da se vidi u direktnom prenosu NASA televizije.
Na trpezi astronauta našla se crvena rimska salata, ubrana nakon 33 dana rasta u specijalnim kutijama koje je na MSS dopremio bespilotni američki teretni brod Space X Dragon.
"Poješćemo svoju dugoočekivanu žetvu zeleniša", poručio je juče Keli putem Twittera na kom je postavio i svoju fotografiju pored zasada crvene salate.
Istraživači su danas u prilici da uzgajaju hranu u svemiru, što bi u budućnosti trebalo da im pomogne da prežive višemesečna, pa čak i višegodišnja putovanja kosmičkim prostranstvima, navode u Američkoj svemirskoj agenciji (NASA).
"Postoje dokazi da su sveže namirnice, poput paradajza, kupina i crvene salate, odličan izvor antioksidanata", rekao je Rej Viler, naučnik NASA Kenedi svemirskog centra na Floridi.
"Dostupnost svežih namirnica u svemiru mogla bi da ima pozitivni efekat na raspoloženje astronauta, kao i da im pruži izvesnu zaštitu od svemirske radijacije", objasnio je on, prenosi AFP.
Astronauti su će pre jela "listove salate očistili maramicama natopljenim limunskom kiselinom", objasnili su u NASA.
"Poješće se samo pola svemirske žetve, dok će drugu polovinu upakovati i zamrznuti kako bi mogla da bude vraćena na Zemlju radi daljih analiza", naveli su stručnjaci NASA.