Najmanje 100 osoba je poginulo, više od 60 se vodi kao nestalo, a oko 5,9 miliona građana u 19 okruga je prisiljeno da napusti domove, nakon što su rekordne kiše pogodile jugozapadne dijelove Japana, izazivajući poplave i klizišta.
Portparol japanske vlade Jošida Suga izjavio je da je među stradalima 13 dobilo infarkt.
Jake kiše izazvale su bujice, klizišta i poplave, i mnogi stanovnici su blokirani prije nego što su mogli da poslušaju naloge lokalnih vlasti za evakuaciju.
Putevi u nekim oblastima su blokirani i izdato je upozorenje na klizišta. Vojni kamioni poslati su u dijelove Japana u kojima kanalizacija više ne funkcioniše.
Veliki broj ljudi je zaglavljen u svojim domovima zbog poplava, a uništeno je na stotine kuća.
Japanski premijer Šinzo Abe, koji je otkazao sve planirane obaveze u inostranstvu, izjavio je na sastanku jedinice za vanredne situacije da je odlučeno da se broj spasioca poveća na 73.000.
Najteže je pogođen okrug Okajama, gdje je oko 1.000 osoba bilo zaglavljeno na krovovima svojih poplavljenih kuća i oni su uz pomoć čamaca i helikoptera spasavani.
Ministarstvo poljoprivrede, infrastrukture i saobraćaja angažovalo je mobilnu mehanizaciju za ispumpavanje vode, međutim procjenjuje se da će trebati najmanje dvije nedjelje da se voda u potpunosti ispumpa iz najugroženijih područja.
Oštećenio su i brojni putevi, a prekinut je i željeznički saobraćaj.
Nevremenom su pogođene i kompanije - Mazda, Tojota i Panasonik, koje su obustavile proizvodnju u svojim fabrikama zbog bezbjednosti zaposlenih i oštećenih prilaznih puteva.
Nevrijeme koje je pogodilo Japan je najgore od 1976. godine.
Iako je Japan jedna od najmodernijih država u Aziji, ruralna područja svake godine pogađaju sezone jakih kiša, i za sobom ostavljaju žrtve i materijalnu štetu.