• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naučnici "isprintali" ljudsko srce

Autor Tanjug

Grupa naučnika tvrdi da su napravili prvo 3D odštampano srce sa ljudskim tkivom i krvnim žilama, a iako je organ veličine trešnje i ne može da pumpa krv uvjeravaju da je njegovo stvaranje veliko medicinsko otkriće.

Vjeruje se da je to prvo srce koje je odštampano sa ćelijama, krvnim žilama i komorama. Iako će srcima trebati više vremena prije nego što budu mogla da ispumpaju krv, naučnici se nadaju da će početi da ih koriste u roku od godinu dana.

"Ljudi u prošlosti su uspjeli da ispišu 3D strukturu srca, ali ne sa ćelijama ili krvnim žilama. Ovo je prvi put da je neko uspješno osmislio i ispisao cijelo srce prepuno ćelija, krvnih žila, komora i predkomora", rekao je vođa projekta Tal Dvir sa Univerziteta u Tel Avivu.


Odštampano ljudsko srce je veličine zečijeg srca i može da se steže kao mišić, ali ne može da obavi potpuno pumpanje.

Napravljeno je od ćelija koje su umnožene iz uzorka masnog tkiva uzetog od pacijenta. Istraživači su naglasili da je veliki izazov proizvesti dovoljno ćelija da bi moglo da se proizvede čitavo ljudsko srce.

U teoriji, tehnika će jednog dana moći da proizvede novo srce, koristeći reciklirane ćelije iz sopstvenog tijela pacijenta, što smanjuje rizik da bude odbačeno.

"Možda će za 10 godina u najboljim bolnicama širom svijeta postojati štampači za organe, a ti postupci će se sprovoditi rutinski", rekao je profesor Dvir.

On je dodao da je sigurnije započeti transplantaciju organa koji je manje važan od srca, kao što su slezina, slijepo crijevo, žučna kesa, bubreg, pa čak i pluća.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE