Službenici policijskih agencija BiH, koji imaju prebivalište u Srpskoj sutra će ispred Narodne skupštine izraziti nezadovoljstvo uslovima penzionisanja kojima su, kako tvrde, diskriminisani u odnosu na njihove kolege iz Federacije BiH.
Riječ je o policijskim službenicima iz Republike Srpske, a koji su zaposleni u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Graničnoj policiji i Direkciji za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine.
Problem je nastao, kako navode nezadovoljni službenici, zbog Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS, odnosno jednom njegovom članu. Izmjenom člana 39. ovog zakona u kojem bi stajala odredba da se "poseban staž računa samo na lični zahtjev lica kojem je (staž) rješenjem Fonda upisan u evidenciju" i uredbom Vlade Republike Srpske kojom bi Fondu PIO bilo naloženo da se "pravo na petogodišnji prosjek prilikom odlaska u penziju priznaje svim policijskim službenicima koji svoje doprinose uplaćuju u Fond PIO Republike Srpske."
"Policajci koji su tokom rata bili pripadnici Vojske RS ili MUP-a RS i imaju prebivalište u Republici Srpskoj, a trenutno rade u SIPA, Graničnoj policiji ili Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, su jedini policijski službenici u Republici Srpskoj i BiH koji se ne mogu odreći duplog staža po osnovu učešća u ratu niti imaju petogodišnji prosjek prilikom odlaska u penziju. Tačnije, naše kolege, sa prebivalištem u Federaciji BiH sa kojima radimo i sa kojima sjedimo u istim kancelarijama, ostaju raditi osam godina duže i imaju penziju veću za oko 40 odsto," objašnjava Dragan Kremenović, povjerilac Sindikata SIPA-e iz banjalučke podružnice.
Kremenović navodi da se isto tako policajci MUP-a Republike Srpske mogu odreći posebnog staža, a za obračun penzije im se uzima prosjek pet najboljih godina, iako pod istom šifrom u Fond PIO RS svi uplaćuju doprinose po istoj stopi od 18.5 odsto bez obzira da li rade u MUP RS ili SIPA, što kako tvrdi iznosi oko 12 miliona KM.
Zbog toga će sutra pred Narodnom skupštinom, kojoj su krajem januara uputili zahtjev da se ovaj problem uvrsti na dnevni red neke od narednih sjednica NSRS, iskazati svoje nezadovoljstvo.
Podsjećaju da je Vlada FBiH na isti način riješila problem svojih policijskih službenika i uredbom je obavezala Fond PIO u FBiH da se za sve policijske službenike koji doprinose uplaćuju u Fond PIO FBiH primjenjuje pravo na obračun petogodišnjeg prosjeka prilikom odlaska u penziju.
Tvrde i da su u više navrata upozoravali na ovaj problem sve entitetske institucije, Vladu RS, kao i člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, a da su u razgovorima svi bili saglasni da se problem mora hitno riješiti. Međutim, to se još nije desilo.
"Mi smo prije više od godinu dana dobili obećanje od Vlade RS da ćemo dobiti iste uslove za penzionisanje, ali smo izgleda zaboravljeni," naglasio je Kremenović.