U Banjaluci je otkrivena prevara u kojoj su srednjoškolci u fotošopu pravili lažne mjesečne karte.
Učenici su iskorištavali uobičajen način provjere autobuske mjesečne karte na ulazu u autobus, tako što se ona samo pokaže vozaču koji ne provjerava detaljno.
Mladi česti mjesečnu kartu sa fotografijom drže na poleđini telefona, iza "maske".
Izvor: ScreenshotOvo su iskorištavali tako što su lažnu, fotošopiranu mjesečnu kartu sa svojom fotografijom postavljali na ekran telefona, a zatim preko nje stavljali providnu zaštitnu masku.
Učenici su otkriveni, između ostalog, tako što je jedna od ovih "lažnih" mjesečnih karata objavljena na TikToku.
Izvor: ScreenshotOno što naće zanimate autoprevoznike, ali hoće možda neke druge relevantne institucije jeste da se maloljetnici posjećuju objekte gdje se priređuju igre na sreću (kockarnice) gdje se, kao što se može vidjeti na snimcima, kockaju bez problema.
Zakonom o igrama na sreću u Republici Srpskoj kockanje je zabranjeno za mlađe od 18 godina.
Prema istraživanju Ombudsmana za djecu i preporukama Vladi RS objavljenim prošle godine ova zabrana nije dovoljna jer se ne primjenjuje, a problem nije sistemski riješen.
Od anketiranih 418 djece u 29 srednjih škola, njih 66 je priznalo da se povremeno kocka (neki i sa roditeljima), a instituciji ombudsmana navela je da izvještaj Republičke uprave za igre na sreću pokazuje da se od 2018. do 2021. godinesamo tri prijave odnose na učešće maloljetnika u igrama na sreću.
(Mondo)