• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prevareni kupci i prodavci prave crne liste

Autor mondo.ba

Za mnoge je kupovina na internetu i putem Facebook stranica za prodaju još zastrašujuća, a drugi tako kupuju gotovo svakodnevno. Iako kupovina online donosi određene prednosti, treba biti svjestan i svih opasnosti koje prijete.

A da opasnosti prijete i za kupce i za prodavce, potvrđuje i sve više Facebook stranica pod nazivom crne liste koje prave prevareni.

Kako bi stali na kraj neodgovornim prodavcima koji varaju građane na internetu, grupa prevarenih kupaca napravila je Facebook stranicu "Crna lista", gdje oštećeni uz dokaze o uplatama pišu o onima koji su za njih kriv.

Takođe, i prodavci imaju svoje crne liste, na kojima govore o kupcima koji su im obećali novac, a nisu uplatili, pišu "Nezavisne novine".

Na te virtuelne crne liste idu one osobe s kojima nije preporučena saradnja na bilo koji način, a njih na listu stavljaju prevareni kupci ili prodavci.

Pored toga, na stranici se kupci međusobno mogu unaprijed konsultovati koliko je pouzdana neka Facebook stranica koja se bavi prodajom, a nude se i razni savjeti za online poslovanje.

Osnivač i jedan od administratora ove Facebook stranice, koja ne želi da otkriva identitet, ali je poznata redakciji banjalučkog lista, kaže da je zbog osnivanja ove stranice imala brojnih problema, te da su joj u više navrata prijetile osobe koje su kupci dodavali na listu neodgovornih prodavaca.

"Mi na listu neodgovornih kupaca ne stavljamo nikoga bez razloga. Dobro provjerimo na osnovu čega ih neko naziva neodgovornim te tražimo slike uplatnica, prepiske razgovora, ali ih i kontaktiramo kao bismo se i sami izjasnili o problemu. Takve osobe nas uglavnom blokiraju jer se najčešće ispostavi da su i zaslužili da budu na crnoj listi", priča ova sagovrnica.

Prema njenim riječima, na crnoj listi se nalaze i prijavljeni profili iza kojih stoje potencijalni pedofili, te oni koji traže pomoć, a nisu ugroženi, kao i kozmetičari koji rade u nehigijenskim uslovima.

Jovana B. iz Gradiške ispričala je kako je putem jedne takve stranice za online prodaju naručila posteljinu, međutim ono što joj je stiglo bilo je pocijepano i puno fabričkih grešaka, a kada je kontaktirala prodavca za povrat novca, blokirana je na Facebooku. Roba joj je stigla brzom poštom, te je platila pouzećem, a ime osobe koja joj je posala narudžbu nije joj poznato.

U Udruženju za zaštitu potrošača "Don" iz Prijedora kažu da im se nerijetko javljaju kupci koji su prevareni putem interneta.

"Postoji mnogo manipulacija, posebno kada se radi o firmama koje nisu registrovane, a imaju profile na društvenim mrežama. Kada se radi o kupovini putem oglasa ili Facebook stranica, takvu kupovinu mi nikako ne preporučujemo, jer za svaku robu uz koju ne dobijete račun male su šanse da ostvarite neka od potrošačkih prava, ukoliko ste oštećeni", kaže Zoran Petoš iz ovog udruženja.

Dodao je da ukoliko se roba kupuje putem ovakvih stranica, savjetuje se da imaju što više prepiski razgovora kako bi imali što više dokaza o kupovini.

"Stranice poput 'Crne liste' treba da postoje i da u javnost izlaze s imena koja nisu pouzdana za saradnju, naravno ukoliko je sve to opravdano i potkrijepljeno jakim dokazima, prepiskama i slično", istakao je Petoš.

U MUP-u RS kažu da prepiska na društvenim mrežama, oglasima ili elektronskom poštom može služiti kao dokaz, prema pravilima koja propisuje Zakon o krivičnom postupku.

"Potrebno je da je dokaz pribavljen na zakonit način od internet servis provajdera. Dakle, prepiska koju posjeduje oštećeni ne može poslužiti kao dokaz, već je potrebno da bude, u zakonom propisanom postupku, pribavljena od internet servis provajdera", kažu u MUP-u RS.

Međutim, nije sve crno. Tu je i veliki broj prodavaca i kupaca koji su zadovoljni narudžbama preko interneta.

"Mnogo odjeće naručujem preko intereneta, ali idem na provjerene Facebook stranice koje imaju i svoje prave adrese u realnosti i za koje sam dobila preporuke. Nikada dosad nisam bila prevarena, sve mi stigne na adresu, baš onako kako sam naručila. Ipak, svima bih savjetovala da prepiska bude što detaljnija i da od kupca traže broj telefona i ostale potrebne podatke", kazala je jedna Banjalučanka.

Korisni savjeti

- Saznajte s kim poslujete. Kupujte u provjerenim online trgovinama.

- Ako prvi put posjećujete neku stranicu, provjerite komentare i utiske korisnika.

- Ne zaboravite provjeriti URL. Prije kupovine obavezno provjerite je li veb-stranica legitimna.

- Oprezno s besplatnim ponudama. Na društvenim mrežama često se pojavljuju linkovi na "besplatne" ponude različitih uređaja, ali rijetko ko se potrudi pročitati uslove i ona sitna slova.

- Uvijek pregledajte izvještaje o svojim mjesečnim troškovima da biste provjerili ima li neovlaštene potrošnje.

- Pazite na privatnost. Nikada nemojte ostavljati lične ili finansijske podatke na stranicama u koje nemate povjerenja.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE