Nekadašnji jugoslovenski tekstilni gigant Kombitex iz Bihaća osnovan 1957. godine, za kratko vrijeme postao je brend na tržištu Jugoistočne Evrope i na svom vrhuncu zapošljavao je 3.600 ljudi. Danas zapošljava njih osam!
Danas zapošljava tek osam radnika, uglavnom portiri, čuvari i administracija koji pomažu stečajnom upravniku u pokušajima da se rasprodajom imovine namire potraživanja povjerilaca.
"Povjerioci imaju zahtjeve za oko 18 miliona maraka od Kombitexa, najveći dio potraživanja odnosi se na dugove radnicima i državi", kazo je u razgovoru za Anadoliju Šefik Smlatić, stečajni upravnik koji je na ovu dužnost imenovan prije nepunih mjesec.
Upravnik je odmah po dolasku sa preostalim radnicima organizovao akciju čišćenja Kombitexa, koji je sa svojih 30 zgrada smještenih u centru Bihaća, na 200 dunuma, postao prava džungla. Za sada su očistili pola kruga firme. Kađu kako očekuju dolazak stranih investitora.
Posljednji put Kombitex je ozbiljno radio u ratnim uslovima.
Vrijeme kao da je stalo davne 1992.
"Nakon rata smo vjerovali u privatizaciju, nekoliko godina je trajala ta agonija, a sad, evo, prizori sve govore", kazao je Sejad Toromanović, radnik u upravi koji danas održava FB stranicu Kombitexa i stare radnike obavještava o novostima.
Firma je nekada bila tekstilno čudo. Iz šume su se pojavile ogromne kotlovnice i pumpe koje su slale vodenu paru u ogromne pegle... Kombitex je imao svoj željeznički kolosjek, vagoni pamuka su im dolazili iz Rusije. U halama su još svježi komadi tekstilnih uzoraka, a na plafonskim časovnicima još su najlonske navlake. Kazaljke su stale tačno na 12 sati, kada je početkom 1992. godine nestalo struje.