Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija izjavio je da će stranke potpisnice Platforme formirati Dom naroda Federacije BiH.
Potpisnice Platforme će kreirati i usvojiti federalni budžet i bez završenih izbora delegata u Dom naroda FBiH u svim kantonima.
Lagumdžija je uvjeren da je to legalno, a onima koji smatraju da to nije po Ustavu, poručio je da mogu pokrenuti ustavni spor.
Lider SDP-a rekao je novinarima da bi volio da u formiranju Doma naroda i usvajanju budžeta učestvuju i dva HDZ-a.
"Volio bih da to radimo sa HDZ-om jer bi to, sigurno, bilo kvalitetnije rješenje, sa manje trzavica, sa manje trauma, ali, ako oni ne žele da prihvate činjenicu da je prošlo vrijeme, da tako kažem, jednopartijskih sistema u ovoj zemlji, onda mi je zaista žao", naglasio je Lagumdžija.
On je dodao da je lidera HDZ BiH Dragana Čovića juče informisao o spremnosti SDP-a da se krene u formiranje vlasti bez završenih izbora delegata u svim kantonima, o čemu bi danas odluku trebalo da donese i Predsjedništvo SDP-a.
"Pozvao sam i pozivam Čovića da zajedno idemo, da napravimo zajednički program za Federaciju i BiH, da definišemo koji su to prioriteti i rokovi i da na tim osnovama na nivou BiH i u Federaciji napravimo vladu koja će biti okupljajuća", rekao je Lagumdžija, ne želeći da precizira druge detalje sastanka sa Čovićem.
Prema njegovim riječima, najave da će se u formiranje federalnih institucija krenuti oko 9. marta tačne su i one su čista matematika ukoliko se želi usvojiti budžet i izbjeći haos u FBiH.
Ocijenivši da stranke okupljene oko Platforme mogu legitimno zastupati Srbe, Hrvate i Bošnjake, Lagumdžija je rekao da nije moguće zabraniti tim strankama da učestvuju u vlasti zato što im "HDZ ne da štambilj da su oni pravi Hrvati".
"Kada se ukinu štambilji za nacioinalni ekskluzivitet, onda možemo razgovarati o tome kako ići dalje", rekao je Lagumdžija.
Svima koji u BiH prizivaju Tripoli lider SDP-a je poručio da se to neće desiti.
"Onima koji prizivaju, onima koji se plaše i onima koji svojim nečinjenjem dovode do toga da uđemo u haos nakon 30. marta jasno želim da kažem da ja to ne prizivam i da ne prijetim, te da se haos neće desiti u ovoj zemlji", zaključio je Lagumdžija.
(Srna)