Predsjednik RS Milorad Dodik, koji se i obraća na posebnoj sjednici NSRS povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, poručio je da je Dejton za Srpsku „više od mirovnog sporazuma – on je garancija mira, ali i prava Republike Srpske“.

Dodik je istakao da se poštovanjem Dejtona ne brane samo nadležnosti entiteta, već se čuva i sam mir u BiH:
„Svaka naša borba za poštovanje Dejtona nije samo borba za prava Republike Srpske. To je borba za očuvanje mira, Ustava BiH i sprečavanje novih sukoba.“
Predsjednik Srpske je poručio da Dejton funkcioniše jedino ako se tumači doslovno, kako je potpisan 1995. godine:
„Mi u Republici Srpskoj smo originalisti Dejtona – zalažemo se za doslovno tumačenje, jer jedino tako BiH može opstati kao zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda.“
Dodao je da Republika Srpska ne traži secesiju, već vraćanje na izvorni Dejton, te pozvao na direktne razgovore sa Federacijom BiH radi „vraćanja na osnove sporazuma“:
„Rezultat tih razgovora bio bi Dejton dva – nula. To nije prijetnja niti najava konflikta, već poziv na dijalog i vraćanje pravnom poretku koji je donio mir.“
Dodik je oštro kritikovao međunarodne intervencije i djelovanje stranih zvaničnika, istakavši da „Dejton nije kolonijalni projekat“ i da „nema nijedne odredbe koja dozvoljava da neizabrani birokrate mijenjaju ustavni poredak BiH“.
Takođe je poručio da Srpska brani Dejton:
"Mi ne podrivamo Dejton, mi ga branimo. Dejton je naš štit, naše pravo da ostanemo svoj na svome, da govorimo svojim jezikom i slavimo svoju istoriju.“
U obraćanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Dodik je istakao da Dejton nije mrtvo slovo na papiru, već živ ugovor koji je uspostavio BiH kao složenu, suverenu zemlju u kojoj odluke treba da donose izabrani predstavnici naroda, a ne stranci bez legitimiteta.
"Sve u ovom svijetu ima svoju cijenu. Oni koji danas ruše temelje Dejtona zaboravljaju da će se svako nametanje vratiti kao bumerang. Dejton je temelj BiH i mira u njoj, a ko taj temelj ruši, ruši i mir, ruši i BiH", poručio je Dodik.
On je podsjetio da Šmit nije imenovan u skladu s Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, jer nikada nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN, što ga – prema Dodikovim riječima – čini „običnim građaninom koji izdaje dekrete bez mandata i bez odgovornosti“.
"Ovo nije samo tehničko pitanje, već ozbiljna ustavna i pravna kriza. Ne može demokratija da se svede na volju jednog čovjeka bez mandata. Od 2021. godine, kada je Šmit samoproglašeno preuzeo funkciju, mi svjedočimo zloupotrebi prava, eliminaciji političkih protivnika i nametanju zakona bez saglasnosti naroda i institucija", rekao je Dodik.
Dodajući da Republika Srpska nikada nije željela da odlučuje u ime Bošnjaka i Hrvata, Dodik je jasno stavio do znanja da isto očekuje i od drugih – da ne odlučuju u ime Srba i institucija RS.
"Ne tražimo izolaciju. Tražimo da se poštuje slovo Dejtona i da se BiH ponovo okuplja oko izvornog sporazuma. Ako mir treba da traje, mora biti izgrađen na pravu, a ne na pritisku", naglasio je.
U snažnoj poruci upućenoj bošnjačkim i hrvatskim političarima, kao i međunarodnoj zajednici, Dodik je izjavio da se ne radi o odbrani jednog naroda, već o odbrani univerzalnih principa vladavine prava i dogovora.
"Čim jedan strani, neizabrani zvaničnik može sam da određuje šta je zakon, niko više nije zaštićen – ni Srbin, ni Bošnjak, ni Hrvat", rekao je Dodik.
Posebna sjednica NSRS još uvijek traje, a predsjednik Republike Srpske nastavlja svoje obraćanje.
(MONDO)