Premijer Slovenije Miro Cerar izjavio je danas da bi zakon koji treba da omogući slanje vojske na granice mogao da počne da se primenjuje već od sutra.
Ako atmosfera u parlamentu bude konstruktivna, moguće je da izmene zakona budu usvojene danas i da sutra stupe na snagu, rekao je Cerar posle sastanaka s predstavnicima parlamentarnih stranaka, prenosi STA.
Slovenački parlament trebalo bi danas na vanrednoj sednici da se izjasni o izmenama zakona o odbrani koje bi omogućile slanje vojske na granicu kako bi se sprečio nekontrolisani priliv izbeglica i migranata koji stižu balkanskom rutom preko Hrvatske.
Takav predlog usvojila je vlada na sinoćnjoj vanrednoj sednici.
Pored slanja sopstvene vojske Slovenija će od Evropske unije zatražiti dodatne policijske snage koje bi se rasporedile na granici te zemlje sa Hrvatskom, izjavio je danas u Briselu slovenački predsednik Borut Pahor.
"Neophodna nam je brza pomoć EU", rekao je Pahor na konferenciji za novinare posle razgovora sa predsednikom Evropskom saveta Donaldom Tuskom i predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom.
"SVE JE POD KONTROLOM"
Slovenija je danas bila dovedena do krajnjih granica zbog velikog priliva izbeglica koje i dalje stižu iz Hrvatske, ali jedan vladin funkcioner je ipak izjavio da je situacija pod kontrolom "uprkos najtežih i najizazovnijih" 24 sata od početka izbegličke krize.
Prema rečima Boštjana Šefica, državnog sekretara u Ministarstvu unutrašnjih poslova u Sloveniju je do podneva ušlo 6.000 izbeglica, a od petka ih je ušlo gotovo 20.000.
Glavni problem u ovom trenutku je način na koji Hrvatska prevozi izbeglica sa granice sa Srbijom, ostavljajući velike grupe na raznim punktovima duž granice, zbog čega policija teško može da drži situaciju pod kontrolom, prenosi slovenačka agencija STA.
U međuvremenu, kako navodi STA, saradnja sa austrijskom policijom je bila "veoma dobra" i Austrija nastavlja da prihvata izbeglice. Ipak, priliv iz Hrvatske je sve veći, zbog čega raste i broj izbeglica koji ostaju u Sloveniji.
Slovenija povećava kapacitete za smeštaj izbeglica. U Pragersku, na istoku zemlje gradi se prihvatni centar za 500 ljudi.
Uprkos tome što je situacija trenutno pod kontrolom, Šefic kaže da je priliv izbeglica iz Grčke još uvek veliki, sa oko 10.000 ljudi dnevno. Ukoliko se to nastavi, sve tranzitne zemlje će imati "ogromne probleme."
"Ovaj nekontrolisani proces se mora zaustaviti," rekao je on.