• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska predsjednica zabrinuta situacijom u BiH

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u nedjelju kako je nimalo ne ohrabruje situacija u BiH.

"Već sam duže vrijeme zabrinuta zbog stanja u Bosni i Hercegovini i to stalno ističem. Hrvatska će ostati čvrsto na poziciji suverene BiH, teritorijalne cjelovitosti i političke nezavisnosti te države, ali isto tako nećemo odustati oko rješavanja onih pitanja koja su se očigledno otvorila i dovela hrvatski narod u neravnopravnu poziciju", izjavila je Grabar-Kitarović za N1, prenosi Hina.

Niko ne traži da hrvatski narod bude ravnopravniji od drugih, kazala je Grabar-Kitarović, "međutim, konstitutivnost tri naroda u BiH temelj je, odnosno, krov cijelog Dejtonskog ugovora".

Dodala je kako Hrvatska nikad nije ulazila u to ko će biti osoba koja će predstavljati Hrvate u Predsjedništvu BiH, koje orijentacije ili političke stranke.

"To je na biračima da odluče Međutim, ono što je vrlo jasno jeste da hrvatski član predsjedništva nije samo po nacionalnosti Hrvat, već je on i politički predstavnik svog naroda, jer to je temelj Dejtonskog ugovora - konstitutivnost triju naroda", rekla je.

"Hrvatski narod ima apsolutno pravo izabrati svog predstavnika. Na tome ćemo ustrajati", naglasila je hrvatska predsjednica, koja Draganu Čoviću nije prigovorila što je otišao u Banju Luku na proslavu Dana Republike Srpske.

"Ne mogu ja gospodinu Čoviću diktirati njegovu politiku. Ponavljam, BiH je suverena država i političari donose vlastite odluke, pa tako i gospodin Čović. Jedini kome on odgovara su njegovi birači", zaključila je.

Kada je u pitanju odnos sa Srbijom Grabar-Kitarović kazala je da je razočarana time što srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nije napravio nikakav pomak u rješavanju pitanja nestalih.

"Veoma sam razočarana što nema napretka po pitanju nestalih. To je po meni duboko humano i humanitarno pitanje i ne treba ga povezivati ni s univerzalnom jurisdikcijom niti s bilo čim drugim", rekla je Grabar-Kitarović, naglasivši da je svoj politički kredibilitet uložila u odnose sa Srbijom i predsjednikom Vučićem.

Na pitanje smatra li da ju je Vučić "preveslao" kada je ta tema u pitanju, hrvatska predsjednica odgovara da ne misli tako.

"Ne bih rekla da me preveslao, ne volim takve izraze, ali da se ništa nije dogodilo, nije se ništa dogodilo".

Hrvatska predsjednica najavila je da zbog pitanja nestalih postoji i mogućnost hrvatske blokade zatvaranja poglavlja 23 i 24 u srbijanskim pristupnim pregovorima.

"Na ovaj ili onaj način će se to pojaviti, zato što strategija za proširenje, kao uslov ulaska država naših susjednih na prostoru jugoistoka Europe, postavlja i rješenje bilateralnih pitanja", rekla je Grabar-Kitarović objasnivši da u bilateralna pitanja između Hrvatske i Srbije ulaze i pitanja nestalih, kao i pitanja granice, arhiva, sukcesije, univerzalne jurisdikcije.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

S7

Neka brine za sebe. Lazni moral i licemerje nikom nisu potrebani. A što se tiče bih, propala je pre jugoslavije

MONDO REPORTAŽE