Dragan Vasiljković, poznat kao Kapetan Dragan, izjavio je da će izneti dovoljno dokaza da nije bio umešan u ratne zločine o kojima govori optužnica koju je protiv njega podigla Hrvatska.
U izjavi prosleđenoj posredstvom njegovog advokata Slađane Čanković, Vasiljković je rekao da je dosadašnje suđenje bilo korektno i da je zadovoljan postupkom, ali mu zbog pregleda obimne dokumentacije, problem predstavlja to što mu nije dozvoljeno da koristi kompjuter u zatvoru.
"Najzadovoljniji sam što se u toku dosadašnjeg sudskog postupka videlo da me svedoci optužbe ne terete onako kao je to prikazano u javnosti. Sada su na redu moji svedoci", rekao je Vasiljković za "Večernje novosti".
Slađana Čolaković navodi da je pritisak javnosti bio najveći problem tokom suđenja i dodaje da je uverena da će do kraja suđenja biti jasno kakvu je ulogu imao Vasiljković u događajima koje spominje optužnica.
Vasiljkovićev advokatski tim za sada ne pominje koliko će svedoka odbrane biti, a očekuje se da će na sudu biti prikazan i video-materijal.
Odbrana će ispitivanje svedoka početi u aprilu ili najkasnije maju, a teško je prognozirati kada će biti izrečena presuda, navodi list.
Vasiljković je optužen za ratne zločine počinjene sredinom 1991. u zatvoru u Kninu, kao i 1993. u Bruškoj, kod Benkovca, gde je, kako se navodi u optužnici, mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.
Optužen je i da je tokom jula 1991. u Glini, u dogovoru s komandantom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku stanicu, kao i na okolna naselja.
U optužnici se navodi da su tokom napada oštećeni i uništeni civilni objekti, hrvatsko stanovništvo naterano na beg, opljačkana imovina i ubijeni i ranjeni civili.
Vasiljković se u septembru prošle godine na početku suđenja u Županijskom sudu u Splitu izjasnio da se ne oseća krivim za ratni zločin nad hrvatskim vojnicima i civilima tokom proteklog rata.
Deset godina se krio u Australiji, a početkom jula 2015. izručen je Hrvatskoj.