• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Parlament nije kriv što je smrtna kazna u Ustavu"

Autor SRNA

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da parlament i Srpska nisu krivi što je provizija o smrtnoj kazni još u Ustavu.

 Smrtna kazna Ustav RS Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk
Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

On podsjeća da je OHR, nametanjem odluke 2002. godine, formirao Vijeće naroda sa preširoko definisanim nadležnostima.

"Pojam vitalnog nacionalnog interesa, zbog čije zaštite je Vijeće formirano, toliko je široko definisan da dovodi do zloupotreba i često se taj mehanizam povlači za sve i svašta sa jednim osnovnim ciljem – da se nanese politička šteta Srpskoj. Tako je i u ovom slučaju", rekao je Čubrilović, govoreći o izvještaju Evropske komisije u kojem je navedeno da Ustav Republike Srpske uključuje proviziju o smrtnoj kazni, što je, kako ističu, “kršenje evropskih standarda”.

Čubrilović je pojasnio da je Klub Bošnjaka, korištenjem ovih mehanizama, 2012. godine blokirao donošenje 29 amandmana na Ustav Republike Srpske, a među tim amandmanima je i onaj o ukidanju smrtne kazne.

"Sve ovo je jasan dokaz da Vijeće naroda blokira rad i odluke Narodne skupštine jer stalnim potezanjem vitalnog nacionalnog interesa usporava zakonodavnu vlast u Srpskoj. Zbog toga mislim da formulacije o odgovornosti Srpske za nesprovođenje preporuke o ukidanju smrtne kazne nisu tačne", rekao je Čubrilović za Nezavisne novine.

On je podsjetio da je Narodna skupština Srpske svoj posao o ovom pitanju završila na sjednici održanoj 10. marta 2009. godine kada je usvojila amandmane 122-150 na Ustav Srpske.

U Klubu Bošnjaka ranije su tvrdili da nisu protiv ukidanja smrtne kazne u Republici Srpskoj, već da su principijelno protiv usvajanja amandmana dok Srpska ne uvaži potrebne izmjene Ustava BiH koje, kako tvrde, Srpska blokira.

Iako se u Ustavu Republike Srpske nalazi provizija o smrtnoj kazni, ona se praktično ne može izvršiti jer je to zabranjeno zakonima koji su na snazi. U članu 11 Ustava Srpske piše da je ljudski život neprikosnoven, a da se smrtna kazna može propisati i izreći samo za najteže oblike krivičnih djela.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE