Izrael se pogodio sa Hamasom o razmjeni "ratnih zarobljenika" - Palestinci puštaju vojnika Gilada Šalita, a Izraelci 1.000 Palestinaca.
"Članovima mog kabineta večeras sam izložio detalje sporazuma, na osnovu kojeg će se Gilad vratiti svojoj porodici" , potvrdio je večeras premijer Izraela Benjamin Netanjahu.
Prema njegovim riječima, sporazum je postignut u toku dana i potpisale su ga obe strane.
Šalit, 25, je zarobljen 25. juna 2006. godine u pojasu Gaze i od tada se nalazi u zatvoru Hamasa.
Potpisivanje sporazuma u Gazi je potvrdio i predstavnik za štampu Hamasa Abu Obaida, koji je rekao da bi on trebalo da se realizuje u narednih nekoliko dana.
Natanjahu je rekao da je sporazum zaključen zahvaljujući angažovanju vlada Njemačke i Egipta, koje su posredovale u razgovorima.
Izraelski radio je objavio da će najprije biti oslobođeno 450 palestinskih zarobljenika, a poslije par dana još 550. Na dugoročne zatvorske kazne osuđeno je njih 300.
Time će ipak biti ispunjen zahtjev Palestinaca od prije pet godina.
(Fonet)