Predsjednik Francuske Fransoa Oland poručio je po završetku Samita o Zapadnom Balkanu, čiji je domaćin bio Pariz, da se proces širenja EU nastavlja.
On je na konferenciji za novinare istakao da su bila opravdana pitanja zemalja zapadnog Balkana kako stvari stoje u vezi procesa širenja EU poslije referenduma u Velikoj Britaniji i kako će to uticati na te države.
"Bilo je bitno naglasiti da odluka Velike Britanije ni na koji način neće uticati na angažovanje EU prema balkanskim zemljama, u skladu sa uslovima koji su pred njih postavljene. Bilo je potrebno to naglasiti jer smo dali riječ“, podvukao je Oland.
On je istakao da EU mirovni projekat, a da su sve zemlje regiona iskusile građanski rat, i šta su nacionalizam i ekstremizam, te znaju cijeniti mir.
Da bi se išlo dalje u evropskom procesu, kako je dodao, neophodno je primjeniti reforme, a one moraju učvrstiti vladavinu prava, pospješiti borbu protiv kriminala, i ojačati saradnju među zemljama regiona.
Neophodno je da se riješe i pitanja koja su tako duboko podijelila te države, naglasio je Oland dodajući da samo pod tim uslovima može biti napretka.
Govoreći o Regionalnoj kancelariji za mlade, o čijem uspostavljanju je potpisan sporazum u Parizu, on je objasnio da je odlučeno da se iskoristi primjer mladih iz Njemačke i Francuske koji su prije pet decenija odlučili da rade na saradnji i približavanju.
"Mislili smo da ta organizacija, prilagođena situaciji na Balkanu može donijeti dobre rezultate. Francusko-njemačka kancelarija za mlade je omogućila saradnju na kulturnom nivou, realizaciju zajedničkih projekata, a to će isto biti funkcija na Balkanu“, naglasio je Oland.
On je kazao da je razgovarano i o konkretnim incijativama koje obuhvataju projekte energetike i transporta, koji će doprinijeti daljem razvoju ekonomskih odnosa u regionu.
Prema njegovim riječima, 450 miliona evra biće investirano u te projekte, a jedna trećina sredstava biće obezbjeđena iz evropskog fonda.
Takođe je bilo riječi i o migraciji, jer su zemlje Balkana na ruti, a učinile su sve da prihvate izbjeglice, na čemu im se Oland posebno zahvalio.
Prema njegovim riječima ako se žele prihvatiti ljudi koji bježe od konflikata potrebno je istovremeno kontrolisati granice i uložiti zajedničke napore EU i na zapadnom Balkanu, posebno u borbi protiv krijumčara.
"Složili smo se oko toga, kao i ograničavanja migracija sa Balkana prema EU“, podvukao je on.
Bitno je da svi zajedno djelujemo u istom pravcu, jer ukoliko jedna karika to ne čini čitava konstrukcija može da se sruši, upozorio je Oland.
On je istakao da je razgovarano i o borbi protiv radikalizacije i odlaska boraca na ratišta.
"Evropa je nastala 60-tih godina u borbi za mir i ono što danas želimo da učinimo za Balkan jeste donijeti mir. Evropa ima takvu istoriju da kada god postoji rizik konflikta ona se mobilizuje. Mir je u Evropi i kroz Evropu“, podvukao je on.
"Držaćemo svoju riječ i nastavićemo raditi na stabilnosti i sigurnosti na Balkanu. Zemljama regiona poručujemo da se proces nastavlja“, zaključio je Oland.