Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 19. jula biti otvorena poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU. Anglea Merkel čestitala srpskom premijeru.
Vučić je novinarima poslije Samita lidera zapadnog Balkana u Parizu rekao da Srbija sada sa većim optimizmom gleda u budućnost, da je ostalo još mnogo toga da se uradi, ali da vjeruje da će Srbija imati podršku EU i da će i sama taj posao da uradi.
"Njemačka kancelarka Angela Merkel je čestitala Srbiji i zamolila sve da podržavaju Srbiju na evropskom putu, a ne da je ometaju", rekao je Vučić, ocijeniviši današnji sastanak kao dobar, te primjetivši da su drugi bili optimističniji od njega, a da je on bio realističan.
Vučić je rekao da je za Srbiju najvažnije da se sačuvaju mir i stabilnost, a da ne brine o ekonomskom rastu.
On je naveo da Srbija i Hrvatska imaju različite poglede na prošlost, ali da zbog toga ne bi trebalo da imaju i drugačije poglede na budućnost, jer takva politika ne bi bila dobra ni za jednu državu.
"Suština je u tome da imamo različite poglede na prošlost, ali nemojte da imamo zbog toga i različite poglede na budućnost, da me ubijedite da se sad ne nalazimo u Parizu, nego u Berlinu ili Rimu. Vi mislite jedno, mi mislimo isto", rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja hrvatske novinarke, vezana za ratnu prošlost.
Vučić je rekao da Hrvatska na određene stvari gleda na jedan način, a Srbija na drugi.
"Pustite nas da imamo različite poglede i različita uvjerenja", rekao je Vučić.
On je dodao da je bolje da se samo konstatuje da dvije zemlje imaju različite poglede na stvari, a da se ne otvaraju pitanja iz prošlosti, od Varivoda do Vukovara.
"Treba da vidimo možemo li da razgovaramo, da imamo bolju ekonomsku saradnju. Ako se stalno budemo vraćali godine unazad, plašim se da neće biti dobro ni za koga od nas", rekao je Vučić.
Srbiji će 19. jula biti otvorena poglavlja 23 i 24, javila je ranije danas Radiotelevizija Srbije. Poglavlja 23 i 24 odnose se na pravosuđe i ljudska prava.
Dogovor o tome je postignut o Parizu na samitu lidera zapadnog Balkana i EU.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je u Parizu da "ne bi isključio" mogućnost da se danas, u neformalnim razgovorima sa predstavnicima Hrvatske i sa evropskim zvaničnicima, riješi problem blokiranja otvaranja poglavlja 23 i 24.
Pored ranijih zahtjeva oko pitanja manjina i naročito osporavanja regionalne nadležnosti srpskog suda za ratne zločine, hrvatski predstavnici u EU potegli su i pitanje odštete žrtvama u ratnim sukobima ’90-ih godina, s tvrdnjom da je za to odgovorna Srbija.
Sve ostale članice EU, navodno, smatraju da je Srbija ispunila sve uslove za otvaranje poglavlja 23. i 24. koja obuhvataju vladavinu prava i temeljne slobode, ali to Hrvatska negira, tvrdeći da zamjerke Srbiji ima još nekoliko država.
Rumunija i Bugarska takođe stavljaju izvjesne više okvirne primjedbe vezane za prava manjina u Srbiji, potvrdili su funkcioneri Savjeta ministara EU.