• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Merkel odrešito "ne" za vraćanje vojnog roka

Autor mondo.rs

O vraćanju obaveze služenja vojsnog roka ne razgovara se samo u Srbiji. Javnost je većinski za to i u Nemačkoj ali Angela Merkel kaže "ne".

Nemačka kancelarka Angela Merkel nedvosmisleno je odbacila ideju svoje partijske koleginice da se ponovo uvede obaveza služenja vojnog roka, piše Dojče vele.

Nakon što je generalna sekretarka Hrišćansko-demokratske unije, Anegret Kramp-Karenbauer, iznela ideju da mladi ljudi imaju obavezu jednogodišnjeg socijalnog rada ili da se ponovo uvede obaveza služenja vojnog roka, što je ideja koja je sve popularnija u javnosti, Merkel je rekla da obaveznog služenja vojnog roka više neće biti.

Nemačka kancelarka to opravdava time da se vojna oprema umnogome promenila i da njome sada mogu rukovati samo profesionalni vojnici.

U Srbiji, Ministarstvo odbrane je na osnovu naređenja predsednika Srbije i komandanta Vojske Aleksandra Vučića, počelo je rad na izradi studije o svim modalitetima i mogućnostima vraćanja obaveze služenja vojnog roka.

Vučić je nagovestio da bi vojni rok morao da se vrati, za mušku populaciju, od 2012 godine.

U saopštenju Ministarstva odbrane se podseća da vojni rok u Srbiji nikada nije ukinut, već je, Odlukom Skupštine od januara 2011. godine, obaveza redovnog služenja obustavljena i uveden princip dobrovoljnosti, a obaveza uvođenja u vojnu evidenciju i obaveza služenja u rezervnom sastavu je ostala.

Iz ministarstva napominju da i u drugim razvijenim državama osim modela profesionalne vojske postoje i kobinovani modeli koji podrazumevaju redovno služenje vojnog roka i profesionalnu vojsku i navode da takva obaveza postoji u Švedskoj, Austriji, Rusiji, Kipru, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Grčkoj, Turskoj, Norveškoj ...

Navodi se i da u Švajcarskoj, koja je neutralna zemlja, postoji obaveza služenja vojnog roka kao i sistem obučavanja vojnih obveznika po kome svi oni moraju u toku svake godine provesti 21 dan na vojnoj obuci, kao i da se mogućnost ponovnog uvođenja obaveze služenja vojnog roka razmatra u Mađarskoj, kao i u Nemačkoj.

U Nemačkoj je, kako poručuju iz Ministarstva, predloženo da obavezni vojni rok traje osam meseci, dok se Austriji razmatra produženje služenja vojnog roka koji trenutno traje šest meseci, odnosno devet za civilno služenje

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE