Petorica mladića poginuli su u padu sportskog aviona u Zalužanima na stazi za automobilske trke. Među njima i instruktor i rekorder po broju skokova.
Poginuli su pilot Alen Crnalić (1988), instruktor Nemanja Goronja (1980), i padobranci Nikola Stević (1993), Stefan Karanović (1989) i Srđan Kosić (1994), saopštilo je Okružno tužilaštvo Banjaluke.
Tužilaštvo je najavilo da će biti izvršena obdukacija.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović je najavio da će dan sahrane biti dan žalosti u gradu.
Osamnaestogodišnjacima je ovo trebalo da bude prvi skok..
Prema nezvaničnim informacijama, uzrok nesreće je kvar na motoru. Očevici su primijetili da avion ne funkcioniše dobro, poslije čega je pao na stazu za automobilske trke, odnosno na krivinu "lakat".
"Vidjeli smo avion kad je poletio, napravio je krug ili dva u vazduhu nakon čega je počeo da trza i pada", rekao je jedan od svjedoka ove stravične nesreće.
Kada je pao avion članovi porodice koji su bili prisutni cijelo vrijeme odmah su pritrčali do mjesta nesreće i pokušavali na sve načine da ugase plamen koji je gorio na avionu.
Tom prilikom je nekoliko prijatelja i članova porodice povrijeđeno prilikom gašenja, ali nisu mogli nikako da pomognu zbog velikog plamena i vrućine.
Oni pričaju da je doneseno najmanje sedam do osam aparata za gašenje požara, ali da nijedan nije bio u funkciji.
Jedan od svjedoka je naveo da se nastradalima možda i moglo pomoći da su aparati za gašenje funkcionisali.
Na mjestu pada pronađeno je jedno tijelo, dok su u avionu ostala četiri tijela.
Jedan od mladića koji je imao kacigu pokušao je da priđe jednom od unesrećenih i da ga izvuče iz vatrene stihije ali nije uspio. Motociklisti koji su u trenutku nesreće koristili trkaću stazu pokušali su da reanimiraju jednog od povrijeđenih, ali bez uspjeha.
Ovaj strašan prizor posmatrali su roditelji i prijatelji nastradalih koji su sa nestrpljenjem očekivali da vide njihov prvi samostalni skok i mladići koji nedjeljom voze moto-trke.
Prema nezvaničnim informacijama, avion "Cesna" kupljen je prije godinu ili dvije i bio je ispravan.
Prijatelji nastradalih tvrde da su obuka kao i pripreme za padobranski skok trajali veoma dugo.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo izjavio je danas da je veoma bitno utvrditi tačan uzrok avionske nesreće.
"Koliko se sjećam, ovakva nesreća u Banjaluci se posljednji put dogodila 1974. godine", rekao je novinarima Čađo, koji je došao na mjesto avionske nesreće.
Prema njegovim riječima, policija apeluje da ako neko ima snimak pada aviona taj snimak dostavi policiji.
Nezavisne od stručnjaka vazduhoplovstva saznaju da će se uviđaj vršiti u najmanje dvije faze. Prva faza podrazumijeva snimanje šireg terena oko mjesta pada, a druga faza obuhvata vještačenja olupina aviona.
Na lice mjesta stigi su vatrogasci, ekipe Hitne pomoći, kao i Gojko Vasić, direktor policije RS i Nedeljko Lubura, iz CJB Banjaluka. Na mjesto nesreće u popodnevnim časovima stigao je i direktor Zavoda za sudsku medicinu RS Željko Karan.
Tokom cijelog dana na mjestu nesreće je stigao veliki broj prijatelja i rodbine nastradalih mladića koji su bili u vidnom šoku i nisu mogli vjerovati šta se dogodilo.
Na stazi Zalužana gdje se dogodila nesreća vožene su motociklističe trke i samo manje pola sata prije ove nesreće jedan motociklista je pao tačno na mjestu gdje je pao kasnije i avion.
Članovi padobranskog kluba, članovi porodice i prijatelji nastradalih očekuju da će u ponedjeljak biti proglašen dan žalosti zbog prerano izgubljenih pet mladih života.
Prijatelji od Nemanje Goronje ističu da je tragedija još i veća jer je prije samo deset dana dobio sina.
U Vatrogasnoj brigadi RS su rekli da su na mjesto ove stravične nesreće poslali dva vozila i devet vatrogasaca koji su, kako su naveli, zatekli pravu buktinju.
"Sve je bilo u plamenu, i avion i lica u njemu. Vatrena stihija je bila svuda", istakli su u Vatrogasnoj brigadi RS.
Padobranski savez RS će u ponedjeljak održati vanrednu sjednicu na kojoj će biti riječi o stravičnoj nesreći.
Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović uputila je saučešće porodicama nastradalih u avionskoj nesreći u Zalužanima, kao i Padobranskom klubu "Banjaluka" zbog gubitka istaknutih članova ovog kluba.
"Ne postoje riječi koje bi utješile porodice, njima je u ovom trenutku najteže. Svi smo potreseni ovom tragedijom koja se ne pamti u padobranskom sportu", istakla je Tešanovićeva.
Ona je rekla da je tragično što je pet mladih izgubilo život, te izrazila uvjerenje da će uzrok ove nesreće biti otkriven, da se nikada više ne bi dogodila ovakva tragedija, saopšteno je iz Ministarstva porodice, omladine i sporta.
I predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je saučešće porodicama tragično nastradalog pilota i padobranaca u današnjoj nesreći u Zalužanima, kod Banjaluke.
"Gubitak pet mladih života nenadoknadiv je,ne samo za njihove porodice već i za cijelu Republiku Srpsku.Kao predsjednik Republike i u svoje lično ime izražavam najdublje saučešće porodicama tragično nastradalih mladića", navodi se u telegramu saučešća,saopšteno je iz kabineta predsjednika Srpske.
(MONDO/agencije, foto: Klix.ba)