• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pozadina pada aviona na Kozari: Posada nastradala u misiji suzbijanja teške zarazne bolesti

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Nastradali u avionskoj nesreći na padinama Kozare u Republici Srpskoj su bili u misiji suzbijanja životinjskog bjesnila, izuzetno opasne bolesti koja nije do kraja iskorijenjena u našim krajevima.

 Pozadina pada aviona na Kozari: Posada nastradala u misiji suzbijanja teške zarazne bolesti Izvor: Pixabay

Državljanka Rumunije (31) i državljanin Srbije Igor Ivanović (34) nastradali su u četvrtak u padu aviona "pajper 28", srpske "STS avijacije".

Nad ovim područjem letjeli su da bi iz vazduha izbacili sredstvo (tabletu) za oralnu vakcinaciju lisica protiv bjesnila. Vakcinacija se vrši u sklopu velikog projekta koji finasira Evropska unija, a čiji je cilj suzbijanje bjesnila u ovom dijelu Evrope.

Tokom istog dana bilo je još letova aviona "STS avijacije" sa istim ciljem, a letjelicu su bile bazirane na Aerodromu Mahovljani kod Banjaluke.

Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala "Tango Six" kaže da je uobičajeno da ovakve letove obavlja dvočlana posada, pilot i operater mašine koja izbacuje mamce za lisice.

Možda će vas zanimati

"Zadatak im je da pokriju jednu geografsku oblast u sklopu misije tako što više aviona leti u istoj oblasti i više puta nadlijeću prostor. U avionima su ugrađene mašine za izbacivanje tih mamaca. To su jednomotorni avioni, koje firme poput STS-a iznajmljuju i modifikuju za ovaj posao".

Vojinović navodi je "STS avijacija" registrovana za ovu vrstu posla, imaju osposobljene pilote, i programe održavanja za avione.

"Ova firma je definitivno najveća u Srbiji po broju takvih poslova koje su radili", dodaje.

Slična nesreća dogodila se u septembru 2015. godine kada je na planini Ozrenu pao avion "cesna 421" takođe u misiji oralne vakcinacije protiv bjesnila. Tada je poginuo pilot iz Beograda Nikola Aćimović, teže je povrijeđen kopilot Jaroslav Hartman dok je treći član posade Stefan Stevanović prošao sa lakšim povredama.

U projekat iskorjenjivanja bjesnila i svinjske kuge kod divljih životinja finansiran od strane EU, BiH se sa nadležnim entitetskim ministarstvima i ustanovama uključila 2011. godine kada je prvi put sprovedena oralna vakcinacija lisica iz vazduha.

Mamci sa vakcinom distribuišu se iz zraka, dva puta godišnje, uz korištenje opreme koja osigurava uvid u lokaciju i gustoću distribuisanih mamaca i osigurava da se mamci ne bacaju u blizini naseljenih mjesta.

Slični projekti oralne vakcinacije divljih životinja protiv bjesnila godinama se sprovode i u ostalim zemljama zapadnog Balkana u cilju iskorjenjivanja ove opasne bolesti koja, kao i životinje, ne poznaje granice.

Cilj je da populacija lisica (kao najčešćih prenosilaca bjesnila) stekne imunitet kako bi se prekinuo lanac prenošenja virusa između lisica i sa lisica na domaće životinje, a time de se smanjiti i rizik za zaražavanje ljudi.

Bjesnilo je teška zarazna bolest od koje može oboljeti svaki sisar, a između ostalog i čovjek. Najčešće oboljevaju psi, vukovi, mačke i lisice. Bolest se isključivo širi ugrizom.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE