Vlada Republike Srpske podržaće studijske programe na engleskom jeziku, koji je od ove godine zastupljen na banjalučkom Medicinskom fakultetu, jer pospješuju visoko obrazovanje i rad, kao i mobilnost domaćih studenata u razmjeni sa drugim fakultetima.
Ovo je rekao ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Željko Budimir koji je organizovao prijem za grupu studenata iz Indije, Njemačke i Turske. S njima je bio i dekan Medicinskog fakulteta Ranko Škrbić.
"To ujedno prilagođava i podiže standarde na našim fakultetima, jer profesori moraju da predaju na stranom jeziku, moraju se prilagoditi programi, u čemu je banjalučki Medicinski fakultet uspio", izjavio je Budimir novinarima u Banjaluci, prenosi Srna.
Budimir je naglasio da se Banjaluka na ovaj način otvara prema stranim studentima i da je u ovom trenutku Medicinski fakultet "probio led", uz izraženu nadu da će i ostali fakulteti, posebno prirodnih i tehničkih nauka, biti u prilici da prate takve trendove.
On je zahvalio menadžmentu Medicinskog fakulteta za ovu inicijativu koja traži dodatni trud i rad Fakulteta i Univerziteta, te poželio studentima prijatan boravak u Banjaluci.
"Tokom razgovora sa studentima zaključio sam da su zadovoljni životom i organizacijom koju je napravio Medicinski fakultet, tako ne sumnjam da će ovaj prgram biti doveden do kraja, ali i da će se proširiti", naveo je Budimir i podsjetio da i Medicinski fakultet u Foči ima takav program.
Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić naveo da je da je na prvoj godini studija medicine na engleskom jeziku, koji se uspješno sprovodi, 40 studenata iz Indije, 13 iz Turske i jedan student iz Njemačke.
Prema njegovim riječima, postoji velika zainteresovanost, ne samo za studij medicine, te da se od naredne školske godine očekuje i značajan broj stranih studenata koji su izrazili želju da studiraju dentalnu medicinu, farmaciju, možda čak i sestrinstvo.
"Mi smo u prtiteklom periodu potpuno pripremili i prilagodili nastavne planove i programe, naši nastavnici u potpunosti su spremni i veoma uspješno sprovode nastavu na engleskom jeziku, tako da nemamo nijedan tehnički problem što se tiče izvođenja nastave", istakao je Škrbić.
Škrbić je naveo da postoje izazovi u prostornim kapacitetima, što je jedna od tema koja će biti rješavana sa Vladom i resornim ministarstvom Srpske, ističući da je već spreman projekat izgradnje novog kompelksa kampusa, kao i sredstva Evropske investicione banke.
Student iz Indije Saud Ahmet Kan rekao je da ima dobro iskustvo za ova četiri mjeseca koliko je već u Banjaluci, da je fakultet vrlo fleksibilan i da profesori brinu o stranim studentima, što im dodatno podiže moral i motivaciju.
(Mondo)