Na banjalučkom groblju Sveti Pantelija kod spomenika žrtvama Veleizdajničkog procesa, položeni su vijenci povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.
Istakao je da su Srbija i cjelokupni srpski narod u tom sukobu dali nemjerljiv broj žrtava i još tada pokazali da su uvijek na strani istine, pravde, mira.
Vujić je istakao da se danas, takođe, odaje i počast i žrtvama veleizdajničkog procesa iz Banjaluke, čija je jedina krivica bila što su bili pripadnici srpskog naroda i što su se tada borili za najviše vrijednosti - slobodu i mir, za šta se Srbi bore i danas.
Predstavnik grada Banjaluka Nebojša Drinić najavio je da će grad izgraditi obilježje za žrtve veleizdajničkog procesa.
"Na mjestu gdje je nekada bilo Kino `Kozara` pravićemo amfiteatar, parkić, a jedan segment će biti posvećen žrtvama veleizdajničkog procesa", rekao je Drinić, koji je i narodni poslanik.
On je podsjetio da svake godine 11. novembra u Banjaluci na Groblju Sveti Pantelija polažu vijence žrtvama koje su stradale i živote dale za slobodu, pravdu i istinu u Banjaluci, jer je jako važno istoriju prenositi na nove generacije, da bi znale poštovati budućnost.
Predsjednik gradskog Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine Nebojša Kuštrinović napomenuo je da je oko 25.000 dobrovoljaca sa ovih prostora otišlo u Prvi svjetski rat i ranije u balkanske ratove, da je Srbija platila strašan danak i to 1,3 miliona žrtava, odnosno 28 odsto cjelokupne i 60 odsto muške populacije je nestalo u Velikom ratu.
"Banjaluka je jedan od rijetkih gradova koji nema adekvatan spomenik našim slavnim precima i nadamo se da će gradske vlasti imati savjesti o tome", rekao je Kuštrinović i dodao da je "Elektrokrajina" Banjaluka najavila da će osvijetliti spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa u Banjaluci, što ovo udruženje pozdravlja.
Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat.
Kao motiv za amblem tog praznika koristi se cvijet Natalijine ramonde, a odabran je u znak sjećanja na vaskrs Srbije, koja se iz pepela Prvog svjetskog rata uzdigla i nastavila put kojim i danas uspješno gradi poziciju vodeće zemlje u regionu.
SRNA