Kroz trinaestogodišnji rad pripremili su hiljade trudnica za lakši doček beba i prve dane roditeljstva.
Edukovati oba partnera za porod kao i za prve dane roditeljstva za njih je svakodnevni zadatak koji rado i sa osmijehom obavljaju, a upravo zato ova škola i nosi naziv “Radosnica”.
Svoja vrata u Banjaluci, za sve zainteresovane trudnice, otvorili su prije nepunih 13 godina i od tada se veoma uspješno bave psihofizičkom pripremom trudnica za porod kao i mladih bračnih parova za prve dane roditeljstva.
Vlatka Bojanić, predsjednica UG ”Radosnica” za Mondo kaže da je ideju o pokretanju ovakve škole dobila još za vrijeme studija na Medicinskom fakultetu.
“Tada sam uvidjela da trudnice nemaju mjesto gdje bi se okupljale te podijelile svoje strahove, brige ali i ohrabrile jedna drugu, te uz stručne savjete hrabro koračale kroz novo razdoblje u životu. Zato sam se prijavila na jedan projekat ženskog preduzetništva, pobijedila, te svoju ideju pretvorila u djelo”, rekla je Bojanićeva.
Kaže da se od te 2010. godine, kada je “Radosnica” osnovana, pa do danas, puno toga promijenilo u radu ove škole.
“Sada smo zreliji, odlučniji te vođeni dugogodišnjom praksom i iskustvom proširili smo tim stručnih saradnika. Vodili smo računa da se podrška ne odnosi samo na psihofizičku pripremu za porod, nego smo sada uspjeli da obezbjedimo i pravnu pomoć svim trudnicama. Našem timu se pridružila i advokatica koja potpuno besplatno savjetuje naše polaznice iz oblasti radnog i socijalnog prava. Ova usluga se pokazala kao izuzetno važna, jer kroz praktični pristup, trudnice su upoznate sa pravima koja im pripadaju što im može omogućiti efikasniju pravnu zaštitu”, istakla je Bojanićeva.
Izvor: Radosnica/Ustupljena fotografijaIako su u početku svoje radionice imali samo u Banjaluci, “Radosnica” je prethodnih godina održavala program psihofizičke pripreme za porod i u Domu zdravlja Čelinac, te bolnicama u Gradišci i Prijedoru. Sada su dostupni, takoreći, širom svijeta.
“Unazad tri godine, od perioda pandemije “Radosnica” sprovodi i online nastavu te nam se trudnice mogu svakog 1. u mjesecu pridružiti putem društvenih mreža i potpuno besplatno pohađati teoretski program pripreme za porod, bez obzira gdje žive ili koja su nedjelja trudnoće. Ovakav vid edukacije daje odlične povratne informacije, što svjedoče prijave trudnica”, kaže Bojanićeva.
Dodaje da se svakog mjeseca na edukativni program upiše 100 trudnica. Ovaj program obuhvata predavanja brojnih stručnjaka iz oblasti reproduktivnog zdravlja žena.
“U našem timu su ginekolozi, babice, pedijatri, anesteziolog, psihijatar, psiholog, stomatolog, farmaceut, logoped, advokat, što čini multidisciplinarni tim koji može odgovoriti na sve izazove koje nosi ovaj posao. Sada svaka trudnica može iz udubnosti svog doma pratiti nastavu te dobiti podršku svih naših saradnika”, istakla je naša sagovornica.
Takođe, kako je navela, one uče tehnike disanja koje su nezaobilazni dio u porođaju, kao alati kojima se bol može umanjiti ili kontrolisati tokom porođaja. Kaže da je kroz online program do sada prošlo više od 6000 trudnica.
“U školi, “uživo” zadržali smo vježbe za trudnice kao i vježbe za mame i bebe. To su programi koji zahtijevaju individualni pristup, angažman i odgovornost te je neophodno da se planiraju i izvode pod nadzorom. Takođe, u školi su i praktični časovi njege novorođenčeta”, izjavila je Bojanićeva.
Izvor: Radosnica/Ustupljena fotografijaNa tim časovima budući roditelji uče na demostrativnim lutkama kako da okupaju bebu, presvuku, izmasiraju stomačić te osnove babyhandliga odn. pravilnog postupanja ili “rukovanja” sa bebom. U svemu kaže, sa radošću učestvuju i tate.
“Oni se posebno ističu, zaista vidite da oni žele da što bolje i više nauče. Osjeti se posebna energija koju ti ljudi nose, strah pomiješan sa srećom, uzbuđenje, čuđenje, smijeh, a nama to daje motivaciju da radimo sa jednakim žarom, kao da smo tek počeli”, kaže Bojanićeva I dodaje da trudnice odlaze i u obilazak porodilišta na UKC-u, razgovaraju sa osobljem o svemu onom što će ih dočekati kada porođaj krene, a to je važno kako bi se strah od poroda umanjio.
Planova za dalji rad, ističe, ima mnogo, a ono što je sigurno je nastavak organizovanja “Panela za trudnice”.
Izvor: Radosnica/Ustupljena fotografija“Prvi Panel za trudnice osnovan je 2016. godine kao preteča svih današnjih događaja za trudnice. To je događaj prepoznat od strane struke, i što je još važnije trudnica jer smo bezuslovnim naporom izgradili idetitet ovakvog vida edukacije, autentičnost i kredibilitet koji se prepoznaje širom BIH. Ono što je najvažnije, panel je mjesto dobrih susreta, pun ljubavi i podrške koju možemo pružiti trudnicama , i one nama, jer u ovoj priči svi rastemo zajedno”, zaključila je Vlatka Bojanić.
(Mondo)