Na području Bratunca biće podijeljeno 220.000 sadnica u saradnji sa Japanskom organizacijom za međunarodni razvoj. Svi očekuju dobru zaradu jer je otkupna cijena lane bila 3,3 KM
Miladin Živanović kaže da nema isplativije poljoprivredne kulture u Podrinju od proizvodnje malina. Po dunumu, dodaje, domaćinstvo može da zaradi i do nekoliko hiljada maraka.
"Imam samo dunum maline, prošle godine sam proizveo tri tone, a svi znaju koja je cijena bila, pa neka saberu i vide kako stoje stvari. Zato sam ove godine i posadio četiri dunuma", kaže Živanović za "Večernje novosti".
Upravo su ovo razlozi zbog kojih se malinari odlučuju za proširenje svojih zasada, a sve je više i onih koji se odlučuju da prvi put pokušaju sa uzgojem jagodičastog voća.
"Velika je zainteresovanost bila za sadnicama maline i kupine jer je cijena bila veoma dobra", ističe Radenko Radović, načelnik odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Bratunac.
Otkupna cijena malina prošle godine iznosila je 3,3 marke. Jesenas je zasađeno 190.000 novih sadnica malina i 5.500 kupina. U saradnji sa donatorima opština i na proljeće planira da podijeli nove sadnice.
"U toku je projekat nabavke novih sadnica gdje bi japanska organizacija nabavila 100.000, a opština 120.000 sadnica", dodaje Radović.
Za 57 voćara sa područja opštine Bratunac besplatno je podijeljeno po 1.200 sadnica malina sorte vilamet. I ove sadnice su obezbjedile opština Bratunac i Japanska agencija za međunarodni razvoj. U bratunačkom Odjeljenju za privredu kažu da su sadnice ovog jagodičastog voća dodijeljene na osnovu rang-liste koja je utvrđena u skladu s javnim pozivom, objavljenim u septembru prošle godine.
Osim sadnica, predstavnici japanske organizacije pružaće i stručnu pomoć kao i opremu za ovu poljoprivrednu proizvodnju.
"Mi planiramo da nastavimo sa radom još naredne dvije godine i da damo pomoć poljoprivredi u vidu donacija opreme i raznih sadnica, neke od njih su maline", kaže Tošija Abe.
Trenutna godišnja proizvodnja malina u opštini Bratunac iznosi oko 2.000 tona. Plan je da se za dvije godine proizvodnja ovog voća udvostruči.