Građevinci su juče zbog najavljenih vrućina, opasnih po zdravlje, na gradilišta izašli u ranu zoru.
Neke od njih smo juče u podne zatekli na skelama na banjalučkoj tvrđavi Kastel, piše Blic. Užurbano su radili kako bi završili obaveze do 14 sati i sklonili se od uzavrelog sunca.
"Počeli smo u šest sati da bi ranije priveli posao kraju, jer je nemoguće raditi po ovakvim vrućinama. Ništa ne možemo da jedemo, samo pijemo vodu" priča jedan od građevinaca.
Većina ih je skinula šljemove koji su obavezni radi bezbjednosti na radnom mjestu.
"Kada se temperatura podigne na 28 stepeni preporučljivo je da se šljemovi skidaju, pa šta bude", kazao je jedan od njih. Dodali su da su jedva preživjeli nesnosne vrućine prošle sedmice, a već je naišao drugi toplotni udar.
Prema prognozama metereologa, temperatura vazduha se juče kretala između 36 i 39 stepeni Celzijusovih, a još veće se očekuju danas i za vikend. Ništa lakše nije bilo ni radnicima koji rade u pekarama ili na roštilju.
Euroblic je razgovarao sa radnicom koja pravi pite ispod sača, gdje temperatura pored toplotne peći gdje se peku pite, distiže i do 60 stepeni.
"Teško jeste, ali raditi se mora. U drugoj prostoriji ima klima, ali ne smijem da se naglo rashlađujem. Sreća pa ispred radnje ima lipa koja pravi hlad pa izađem da dođem sebi", kaže ona.
Ulični prodavač Dragoljub Petrović se oko podne već spremao da ide kući.
"Ne osjećam se najbolje. Sunčanica me udarila ovih dana iako sam bio pod suncobranom, pa ću danas morati ranije završiti, a i nema kupaca", kaže Dragoljub.
Inače, u RS zakonski nisu propisani minimalni uslovi rada na otvorenom kada su u pitanju nepovoljne klimatske promjene, kao što su velike vrućine, koje bi poslodavci trebali osigurati u cilju zaštite zdravlja i bezbjednosti radnika.
"Nije propisano ni pri kojim bi mikroklimatskim uslovima poslodavci trebali obustaviti radove jer postoji opasnost po život i zdravlje radnika", rekla je Dušanka Makivić, portparolka Inspektorata RS.
Ona je dodala da u ljetnim mjesecima apeluju na poslodavce da radnicima koji obavljaju poslove na otvorenom, kao što su građevinci, preraspodijele radno vrijeme.
"Poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primjeniti druge mjere kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih", navela je Makivićeva.