U toku ove godine u Sigurnoj kući Banjaluka zbog pretrpljenog nasilja pružen je smještaj, podrška u rehabilitaciji, te pravna i psihosocijalna pomoć za 67 osoba, odnosno 27 žena i 40 djece.
Kako je danas navela pravnik Fondacija Udružene žene Lana Jajčević iz godine u godinu raste broj osoba koje se javljaju za pomoć Sigurnoj kući. Jajčevićeva je istakla da to nije pravi pokazatelj stanja o broju žena koje su pretrpjele nasilje, jer još ima puno slučajeva koji nisu prijavljeni.
"Ove osobe su zbrinute u Sigurnu kuću nakon procjene nadležnih centara za socijalni rad iz 12 lokalnih zajednica", rekla je Jajčevićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci povodom obilježavanja i podrške globalnoj kampanji "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja".
Ona je navela da je u okviru pravnog savjetovanja za žene koje su preživjele nasilje, u periodu od januara do oktobra, pruženo 566 pravnih savjeta, a 167 žena dobilo je pravnu pomoć kroz pripremu podnesaka prema nadležnim institucijama u svrhu zaštite njihovih prava vezanih za radno zasnovano nasilje i diskriminaciju.
Ona je pozvala i na dosljednu primjenu zakona, te hitno procesuiranje svih slučajeva nasilja nad ženama, pooštravanje kaznene politike prema počiniocima nasilja i osiguravanje blagovremene podrške i pomoći za žene i djecu, koji su preživjeli nasilje.
Projekat koordinator Fondacije Udružene žene Gorica Ilić rekla je da zvanična statistika nasilja prema ženama ne postoji na nivou BiH, što onemogućava da se prati pravi broj slučajeva.
"Fondacija različitim aktivnostima obilježava i podržava Međunarodnu kampanju `16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama` čiji je cilj da se pošalje snažna poruka protiv rodno zasnovanog nasilja", poručila je Ilićeva.
Ona je dodala da se radi o globalnoj, svjetskoj kampanji koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta.
Kampanja počinje sutra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.