Predstavnici Instituta za javno zdravstvo RS izrazili su danas zabrinutost zbog pogoršanja epidemiološke situacije u RS, te činjenice da se treći dan bilježi trocifren broj zaraženih virusom korona.
Podvučeno je da u ovom trenutku nema naučnih dokaza da je virus oslabio, te da se svi moraju pridržavati preporučenih mjera. Takođe, istaknuto je da u nekoliko oština postoje lokalna žarišta.
Najkritičnije lokalne zajednice u RS su trenutno u Hercegovini Ljubinje, Nevesinje, Trebinje i Bileća, zatim Rogatica, te Semberija, Zvornik, a u Krajini Banjaluka, Prijedor, Kozarska Dubica.
"U ovom tenutku nema naučnih dokaza da je virus oslabio i niko ne može da tvrdi kakve će posljedice izazvati, bez obzira da li pojedinac ima udružena oboljenja ili ne," kazali su danas nadležmni u Institutu.
Precizirano je da je određenih dana postoja i eksponencijalni rast novozaraženih, ali da se on trenutno zadržava se na određenom nivou, ali sa visokim brojevima.
Na pitanje da li je vrijeme za restriktivnije mjere, u Institut objašnjavaju da će one sigurno biti donesene u određenim lokalnim zajednicama.
"Alarm smo upalili početkom juna i kontinuirano apelujemo na pridržavanje mjera. Inspekcija je uključena u kontrolu . Razmatramo sve mogućnosti, ali ćemo najvjerovatnijeići sa restriktivnijim mjerama u lokalnim zajednicama gdje je značajno pogoršana situacija," podvučeno je.
U tom smjeru istaknuto je da se mogu donositi odluke o smanjenju broja osoba prilikom okupljanja, ili njihova potpuna zabrana, poseban režim rada ugostiteljskih objekata, privrednih subjekata...
Što se tiče postojećih javnih okupljanja, kao i skorašnjih mogućih predizbornih skupova, iz Instituta su podsjetili da već imaju izdate prepoduke, o kojima je već sve rečeno - distanca, higijena, maske, dezinfekcija.
"Ne pristupamo propisivanju mjera za svaku pojedinačnu manifestaciju," kazao je v.d. direktora Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.
Branislav Zeljković istakao je da je u proteklih par dana veliko pogoršanje epidemiološke situacije u RS.
"Moramo sačuvati kapacitete u zdravstvenim ustanovama. Pitanje je kada će neko razviti težu kliničku sliku i kada ćemo imati zasićenje u zdravstvenim ustanovama. Zdravstveni sistem u ovom trenutku trpi veliki pritisak," rekao je Zeljković.
U RS je do sada testirano 40.970 osoba, pozitivno je bilo ukupno 3.032 osobe, a 52 odsto je oporavljeno.
Ukupno je umrlo 138 osoba pozitivnih na koronavirus.
Novi pozitivni slučajevi registrovani su u 28 opština i gradova, najviše u Banjaluci 27, Zvorniku i Bijelijini po 12, Trebinje 10...
Najviše ih je u starosnoj dobi od 30 do 64 godine.
"Treći dan imamo trocifren broj novih slučajeva. To nas zabrinjava," istaknuto je iz Instituta.