Vinko Martinović zvani Štela, haški osuđenik koji je pušten iz italijanskog zatvora, ne bi trebalo dugo da se zadrži na slobodi, prenosi HRT.
Protiv Martinovića je na snazi međunarodna potjernica raspisana po nalogu zagrebačkog Županijskog suda, na kojem je još od 1998. optužen za ubistvo žene u Mostaru.
Martinović je te godine za ubistvo Jasmine Đukić bio nepravosnažno osuđen na osam godina zatvora, a saoptuženi Dragan Raspudić zvani Guja na sedam godina.
Uoči čitanja presude, Martinović je rekao da je u optužnici "jedino istinito njegovo ime i prezime". "Nema dokaza da smo krivi, a sama pomisao na gnusan zločin za koji nas teretite za mene je smrtni grijeh", rekao je tada i dodao da su mu "sve smjestili kriminalci kako bi prikrili svoja nedjela".
Vrhovni sud Hrvatske je pet dana prije Martinovićevog izručenja Haškom tribunalu u avgustu 1999. ukinuo presudu i slučaj vratio na ponovno suđenje.
U međuvremenu je Raspudić za ubistvo Jasmine Đukić pravosnažno osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu, koju je odslužio.
Portparol suda Krešimir Devčić kaže da je nakon izručenja Županijski sud dao nalog za raspisivanje potjernice kako bi se Martinoviću nakon odsluženja kazne izrečene u Hagu moglo ponovno suditi za zločin u Mostaru.
Martinovićev advokat Želimir Par rekao je da je njegov klijent juče bio kod ekstradicionog sudije u Italiji, ali nije mogao potvrditi da li je već napustio zatvor.
"Ne raspolažem informacijom hoće li Martinović biti prebačen u Hrvatsku ili BiH", rekao je Par, koji je sa kolegom Brankom Šerićem zastupao Martinovića i pred Haškim tribunalom.
On nije želio komentirisati sudski postupak pred hrvatskim pravosuđem dok se ne završi postupak vezan za Martinovićev izlazak iz zatvora u Italiji.
Predsjednik Haškog tribunala Teodor Meron odobrio je Vinku Martinoviću, koji je osuđen na 18 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima na području Mostara 1993. i 1994. godine, prijevremeno puštanje na slobodu, poslije dvije trećine odslužene kazne.
Martinović je 2006. godine osuđen zajedno sa Mladenom Naletilićem Tutom, koji je dobio kaznu od 20 godina robije.
(Srna/MONDO)