U Srebrenici obilježena 20. godišnjica od ratnog zločina nad muslimanskim stanovništvom. Komemoraciju zasjenio incident - premijer Srbije Aleksandar Vučić pogođen kamenom u glavu.
U Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice danas su pokopani posmrtni ostaci 136 identifikovanih žrtava i obilježena 20. godišnjica zločina na muslimanima iz BiH.
Nakon što je obavljena dženaza za još 136 žrtava, broj ukopanih u ovom kompleksu povećao se na 6.377, s tim da 75 osoba nisu bile žrtve genocida već su njihove porodice željele da budu pokopane pored svojih očeva, braće, djedova ili nekih drugih članova porodica, javlja Anadolija.
Memorijalni centra već oko 17 sati napustilo je svih 50.000 posjetilaca koji su danas prisustvovali 20. godišnjici masakra nad Bošnjacima počinjenog u julu 1995. godine.
Oko Memorijalnog centra Potočari danas je bio prisutan veliki broj policije i oružanih snaga Bosne i Hercegovine, a atmosfera je bila mirna sve do 12:50 kada se dogodioincident kada je kamenicama gađana kolona u kojoj je bio premijer Aleksandar Vučić. Snimak napada pogledajte OVDJE.
Brojne domaće i strane delegacije položile su danas cvijeće u Memorijalnom centru u Potočarima i odale počast nastradalim Bošnjacima.
Poslije toga uslijedio je vjerski obred koji prethodi ukopu posmrtnih ostataka 136 ekshumiranih i identifikovanih Bošnjaka iz Srebrenice i još nekoliko opština, koji su nastradali u julu 1995. godine.
Cvijeće je položila i delegacija Republike Srpske.
Na komemorativnom skupu posvećenom 20 godina od stradanja Bošnjaka iz Srebrenice i susjednih opština prisutnima su se obratili brojni domaći i strani visoki zvaničnici.
Prvi čovjek Srebrenice Ćamil Duraković rekao je kako je on slučajno živ, dok su “brojni dječaci s kojima se kako dijete igrao – ubijeni”.
"Nismo se svetili, nismo upotrebljavali govor mržnje. Majke su njegovale ljubav, dozivali imena svojih sinova, nadali se da će se vratiti...Izabrali smo pravdu, umjesto nepravde, život umjesto smrti", rekao je Duraković.
Premijer Turske Ahmet Davutoglu poručio je na komemoraciji da se “genocid koji se desio u Srebrenici ne smije nikad više ponoviti, primjetivši da oni koji su ubili osam hiljada muškaraca, ubili su cijelo čovječanstvo”. On je ranije zatražio susret s Vučićem u Potočarima.
Bivši američki predsjednik Bil Klinton obratio se okupljenima i upisao u knjigu žalosti. On je zahvalio premijeru Srbije što je došao u Potočare. ''Moj rad ovdje i kasnije na Kosovu bio je jedan od najvažnijih stvari koje sam uradio. Žao mi je što nam je toliko dugo trebalo da postignemo jedinstvo da svi mi prijatelji postignemo potrebnu silu da se zaustavi to nasilje. Drago mi je što je mir održan. Ali mi zaista dugujemo, dužni smo žrtvama.''
Bill Clinton Potočari'de #SrebrenitsayıUnutursakKanımızKurusunpic.twitter.com/ypiff1fhAs
— Boşnaklar (@Bosnaklar_bosna) July 11, 2015
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je danas da ta država osuđuje zločin koji se prije 20 godina dogodio u Srebrenici i pozvao sve kako bi nesporazumi na ovim prostorima postali prošlost.
Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog tribunala, rekao je okupljenima: ''Ovo mjesto je stalni podsjetnik na ogromnu patnju koju su ljudi u stanju nanijeti drugima, to preživjeli najbolje znaju, to nije bila spontana akcija, nego rezultat namjernog plana".
Na procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini (BiH) potrebno je još raditi, ocijenila je danas u Srebrenici potpredjsednica Evropskog parlamenta (EP) Ulrike Lunaček i pozdravila dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića na komemoraciju, rekavši da je to važna posjeta.
Zamjenik generalnog sekretara UN Jan Elijanson prenio je saosjećanje i solidarnost prvog čovjeka Svjetske organizacije Ban Ki Muna porodicama svih žrtava koje, kako je rekao, UN i međunarodna zajednica nisu uspjele da zaštite. Govoreći na komemoraciji povodom 20. godišnjice od zločina u Srebrenici, Elijanson je rekao da se UN ponovo obavezuju da će cijela istina o tome šta se dogodilo u tom gradu ratne 95. godine biti otkrivena.
Specijalni izaslanik predsjednika Irana, Akbar Torkan izjavio je danas da je tamna mrlja u savremenoj istoriji čovječanstva velika tragedija u Srebrenici ali i da nosi sa sobom poruku nužnosti saradnje vjera i nacija u svijetu.
Jordanska kraljica Nurizjavila je na komemoraciji da se u svijetu danas dešava previše zločina i da je Srebrenica pravo mjesto odakle im se šalje poruka da zločin neće proći nekažnjeno da će se počinioci pronaći i odgovarati za svoje zločine.
Delegacija Srbije, predvođena premijerom Aleksandrom Vučićem u Potočarima je dočekana zvižducima okupljenih građana.
They say a picture is worth a thousand words but this one is worthless. #BiH#SrebrenicaGenocide20Years#Vučićpic.twitter.com/9wI1yVnHDY
— Ajdin Dautović (@AjdinDautovic) July 11, 2015
Vučić se po dolasku upisao u knjigu žalosti.
Vučić je u Potočarima poručio da se zločin u Srebrenici nikada ne smije zaboraviti, kao i da je vrijeme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjačkog naroda.
"Nadam se da se ovako užasan zločin više nikada neće dogoditi. Uvjeren u drugačiju i bolju budućnost u odnosima srpskog i bošnjačkog naroda izražavam najdublje poštovanje prema svim žrtvama, njihovim porodicama", napisao je premijer u Knjizi žalosti u Memorijalnom centru Potočari.
OpširnijeOVDJE.
Među pristiglim delegacijama bila je i delegacija Vlade Srpske, predvođena ministrom za izbjeglice i raseljena lica Davorom Čordaš, u kojoj je i potpredsjednik Srpske Josip Jerković.
U Potočare danas došli i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitanović, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, predsjednik Turske Ahmet Davutoglu, slovenački predsjednik Borut Pahor...
U Srebrenicu je stigao i bivši američki predsjednik Bil Klinton, predsjednik Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske Milorad Pupovac, delegacije zemalja iz regiona - Slovenije, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske.
Građani su mahom nosili majice sa natpisima "Genocid u Srebrenici", a među njima je bilo i pojedinaca u maskirnim uniformama sa bošnjačkim obilježjima, i "ratnim" bošnjačkim zastavama.
Brojne novinarske ekipe iz BiH, regiona, i evropskih država, odnosno više od 800 akreditovanih predstavnika medija, od jutros su prenosili događanja u Memorijalnom centru Potočari.
Više od 30 reportažnih kola parkirano je još juče ispred ulaza u Centar, gdje je kasno poslije podne održana ceremonija prenosa tabuta iz Memorijalne sale na groblje.
Na komemoraciju nije došao ruski ambasador u BiH, Peter Ivancov, "zbog nepristojne politizacije skupa" poslije ruske blokade britanske rezolucije o Srebrenici u Savjetu bezbjednosti UN.
Zločin u Srebrenici je počinjen u julu 1995. kada je ubijeno oko 8.000 Bošnjaka. Zločin je počinila Vojska Republike Srpske pod komandom Ratka Mladića, uključujući i paravojnu formaciju "Škorpioni"
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je donio presudu kojom je masakr u Srebrenici okvalifikovao kao čin genocida.
Više od 2.000 policijskih službenika raznih nivoa, uključujući i 1.200 pripadnika MUP Republike Srpske, brinulo se o bezbjednosti, dok je oko 350 redara bilo servis građana i delegacija.
Bez Orića
Duraković je ranije rekao da ratni komandant SrebreniceNaser Orić, po odluci suda, neće prisustvovati komemoracijiu Srebrenici 11. jula, kao i da neće istupati u javnosti.