Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je Srni da odluka republičkog parlamenta o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH pokazuje odgovornost Srpske.
Dodik kaže da je cilj raspisivanja referenduma očuvanje ustavnog poretka od neovlaštenih postupaka visokog predstavnika u BiH, koji je sam sebi davao ovlaštenja i kršio međunarodni sporazum, samim tim i Ustav BiH.
"Mi smo pokazali našu odgovornost, ona seže za tim da je demokratsko pravo naroda da brani ustavni poredak. Ovo je odbrana Ustava i Dejtonskog sporazuma, odbrana naših ustavnih ovlaštenja i nije nikakvo prizivanje destabilizacije i urušavanje mira", naglasio je Dodik.
Dodik je, komentarišući reagovanje OHR-a na odluku Narodne skupštine Srpske o raspisivanju
referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH, rekao da je razumljivo da se OHR i visoki predstavnik bore za svoju poziciju.
Prema njegovim riječima, jasno je da je visoki predstavnik ključna institucija, a OHR njegova pomoćna kancelarija i osoblje, što nije nikakav instrument.
"Referendum je način da narod Republike Srpske kaže svoj stav o tim kršenjima i da kroz ovu odluku jasno poruči da nije spreman da prihvati nametnuta rješenja. Sve drugo je dio opštih spekulacija koje čine OHR i opozicija u Srpskoj, koja govori istim jezikom kao i OHR, navodeći neko glasanje u parlamentu BiH", rekao je Dodik.
Komentarišući navode iz saopštenja OHR-a da je 2003. godine u parlamentu BiH i SNSD glasao za zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH, Dodik je rekao da nikada nije postojao ustavni osnov za takvu odluku i da se to znalo.
"Tada, kada se glasalo htjelo je da se to promijeni, a očigledno je da je bila prevara tvrdnja da se samo glasanjem može promijeniti. Sve godine nakon toga nisu dovele do nikakvih promjen, već samo do još gorih rješenja", naveo je Dodik.
On je napomenuo da u Dejtonskom sporazumu, ni u Ustavu BiH nigdje ne piše, da nadležnost za Sud i Tužilaštvo ima zajednički nivo BiH, te da je za takvu odluku potrebno da postoje saglasnosti strana, odnosno dva entiteta.
"Ni Republika Srpska, ni Federacija BiH nikada nisu donijele odluku o tome da se uspostavi Sud i Tužilaštvo BiH, nego je to nametnuto od visokog predstavnika, koji je računao da će u kasnijim procedurama, pošto je to pokušano nekoliko puta, promijeniti Ustav i time stvoriti ustavni osnov. Naravno, ustavnog osnova nema", rekao je Dodik.
Dodik je ocijenio da se OHR, navodeći ko je za šta glasao, nevješto brani, a da isto govori i opozicija.
"Oni govore istim jezikom. Ovo je još jedan dokaz da je opozicija krenula spiralom izdaje za Republiku Srpsku, pravdajući nasilje visokog predstavnika, pravdajući Sud i Tužilaštvo BiH, boreći se za njihov opstanak", istakao je Dodik.
Opozicija je, kako je rekao, "pokazala svoje pravo lice i šta je spremna sve da učini zarad svog poltronstva međunarodnoj zajednici i političkom Sarajevu".
Dodik je istakao da ovakav oblik Suda i Tužilaštva ne može ostati.
"Niko nije rekao da na zajedničkom nivou ne može ostati neki oblik suda i tužilaštva, ali sigurno ne može ovakav koji je kršio osnovne postulate pravičnog postupka i sudske prakse", poručio je Dodik.
Prema njegovim riječima, saopštenje OHR-a je potpuno nevješto zato što je spekulativno i zato što se brani neodbranjivo.
"To se ne može odbraniti. Da su bili u pravu, ne bi toliko vršili pritisak da se ne desi referendum", rekao je Dodik.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izrazio je žaljenje zbog činjenice da je danas većina poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojila prijedlog o organizovanju referenduma o pravosuđu na nivou BiH i ovlašćenjima visokog predstavnika, što, prema njegovom mišljenju, izlazi iz okvira nadležnosti Narodne skupštine Srpske.