Ove sedmice počeće prikupljanje potpisa podrške inicijativi za ukidanje Bosansko-podrinjskog kantona
Predsjednik Kluba odbornika Narodne stranke "Radom za boljitak" u Skupštini opštine Goražde Rasim Mujagić pokrenuo je inicijativu o ukidanju Bosansko-podrinjskog kantona, objasnivši to potezom očajnika u najsiromašnijem kantonu u Federaciji BiH.
Mujagić je naveo da u ovom kantonu, koji čine opština Goražde i mjesne zajednice Ustikolina i Prača, na svakih stotinu stanovnika ima jedan službenik, odnosno da je 180 zaposlenih u kantonalnim institucijama na 18 000 stanovnika, što građane dovodi do "kolektivnog kazana".
Inicijativa je upućena u kantonalnu Skupštinu i u Predstavnički dom federalnog Parlamenta, a ove sedmice počeće prikupljanje potpisa podrške ovoj inicijativi.
Prema pisanju "Dnevnog avaza", ako ova inicijativa ne dobije podršku, Narodna stranka "Radom za boljitak" priprema izdvajanje Goražda iz Bosansko-podrinjskog kantona.
Kantonalni premijer Nazif Uruči rekao je da se slaže da u BiH ima mnogo više onih koji žive na račun budžeta nego od proizvodnje i stvaranja viška vrijednosti, ali navodi da promjene u administrativnoj organizaciji treba vršiti na nivou cijele BiH.
(MONDO/Srna)