• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vraća se 80.000 izbjeglica u BiH?

Pitanje dana je kada će oko 80.000 državljana BiH, koji nemaju riješen status u dijaspori, biti vraćeni u svoju zemlju, kažu u ministarstvu!

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović za "Dnevni avaz" kaže da je taj problem potrebno hitno riješiti međudržavnim sporazumima. "Prioritet nam je da riješimo status tih ljudi" rekao je Halilović.

Istovremeno, u BiH ima oko 150.000 izbjeglih i raseljenih koji od nadležnih organa traže podršku za povratak, dok trećina stanovništva živi izvan BiH.

Probleme povratka trebalo je, ocijenio je, da riješi Revidirana strategija povratka, koju je, uprkos podršci u Savjetu ministara BiH i Predstavničkom domu Državnog parlamenta, srušio Klub Srba u Domu naroda.

"Strategija je u roku od pet godina trebalo da riješi sve ove probleme. Njome je bilo predviđeno rješavanje pitanja povratka, ali i njegove održivosti. U BiH imamo veliki broj onih koji su se vratili u prijeratna prebivališta, ali socijalna, boračka, zdravstvena i druga prava ostvaruju u FBiH", istakao je Halilović.

Državni ministar za ljudska prava smatra prioritetnim da se omoguće povratnicima minimalni stambeni uslovi, ali i održiv povratak, za što je ukupno potrebna milijarda KM.

"Kada je podržao Revidiranu strategiju povratka, Predstavnički dom Parlamenta BiH donio je zaključak da se BiH kreditno zaduži za 500 miliona KM kako bi se ta strategija provela. U međuvremenu smo napravili program povratka, odnosno operacionalizaciju strategije, gdje smo po godinama projicirali koliko ljudi bi trebalo da se vrati i koliko je sredstava za to potrebno", rekao je Halilović.

Za povratak u 2010. godini bilo bi potrebno 208 miliona KM u budžetu. Ministarstvo finansija BiH, međutim, nije predvidjelo nijednu marku za ovu namjenu, dok je Savjet ministara BiH predložio 10,5 miliona KM.

Bošnjački ministri glasali su protiv ovakvog prijedloga, ali je budžet, ipak, usvojen preglasavanjem.

"Ovih dana, kao i ranijih godina, uputićemo dopis Predsjedništvu BiH, koje nam je i ranije pomagalo da povećamo budžet za povratak. Prošle godine naš budžet je iznosio 35 miliona KM, pretprošle 46 miliona. Udruživanjem još nekih sredstava uspjeli smo da povećamo budžet, pa smo prošlih godina imali po 50 miliona KM za te namjene", zaključio je državni ministar za ljudska prava.

Zaključio je da je na sceni "šizofreno ponašanje u BiH", kada je riječ o ovoj problematici.
"S jedne strane prihvata se povratak kroz političke razgovore, a s druge strane kroz budžet se za ovu namjenu izdvaja samo 10,5 miliona. Zapravo, postoje političke snage koje se ne zalažu za povratak. To su isti oni koji su ljude tjerali da napuštaju grad", istakao je za "Avaz" Halilović.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE