Nedavni sporazum Dodika i Mujezinovića oko Elektroprenosa početni je korak u rješavanju svih otvorenih pitanja entiteta, kaže Slobodan Puhalac
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) Slobodan Puhalac tvrdi da slučaj ''Elektroprenosa'' nije potpuno riješen nedavnim sporazumom premijera RS Milorada Dodika i FBiH Mustafe Mujezinovića, već da je riječ o početnom koraku u rješavanju svih otvorenih pitanja entiteta.
Puhalac je rekao da su Dodik i Mujezinović dogovorili deblokadu 150 miliona KM koji su, zbog sporenja entiteta, zarobljeni na žiro računu i da bi taj novac trebalo usmjeriti u preko potrebne investicije, čime bi se sprečile havarije tokom zime kada je prenosna mreža najopterećenija.
"Može se reći da je to svojevrsna pobjeda nad stavovima OHR-a, jer dogovor premijera ignoriše nametnute odluke visokog predstavnika Valentina Incka u vezi sa ovom kompanijom. Stvari, međutim, ne treba posmatrati kao da smo pobijedili OHR kao instituciju, nego da smo pobijedili logiku nametanja odluka u jednoj kompaniji koja ima svoje vlasnike", izjavio je Puhalac za "Pres".
Puhalac smatra da nisu tačne ocjene koje se mogu čuti u FBiH da je Mujezinović popustio pod pritiskom vlasti RS, nego da su svi shvatili da su odluke OHR-a bile kontraproduktivne.
On je istakao da će svim članovima uprave te kompanije iz RS biti naloženo da prisustvuju sjednicama Upravnog odbora, uz obavezu da svoje stavove obavezno usaglašavaju sa Vladom Srpske.
Prema njegovim riječima, i dalje se traži da se razmotri prijedlog iz RS da se statut uskladi sa zakonom, da se broj operativnih područja kompanije sa četiri smanji na tri, da se rad kompanije organizuje u dvije direkcije i da one budu u Banjaluci, te da se 110-kilovoltna mreža, koja je sada u rukama "Elektroprenosa'', vrati elektrodistribucijama.
(MONDO/Srna)